Rodzinne dbanie o zdrowie – Zdrowie dziecka – Środa z Profilaktyką w OW NFZ.

Tematem przewodnim w maju Środy z Profilaktyką – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia, jest zdrowie rodziny. Zbliżający się Dzień Dziecka to bardzo dobra okazja, aby zwrócić uwagę na profilaktykę i wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży, m.in. co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci.

Zdrowe dzieci to szczęśliwi rodzice

Wady postawy i otyłość to poważne problemy zdrowotne, które dotykają coraz większą liczbę dzieci w Polsce. Wady postawy występują u 50-60% dzieci, a ich główne przyczyny to nadwaga, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowo dostosowane stanowisko pracy ucznia oraz niewłaściwa pozycja wypoczynkowa. Zaniedbane wady postawy u dzieci mogą w starszym wieku do poważnych schorzeń, takich jak zaburzenia krążeniowo-oddechowe, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej oraz zespoły bólowe kręgosłupa. Równie niebezpieczna jest otyłość, która zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych.

Polecamy Państwa uwadze materiały edukacyjne przygotowane przez Fundusz o tym jak zapobiegać wadom postawy i otyłości u dzieci.

  • W filmie na kanale Akademia NFZ na YouTube Profilaktyka od najmłodszych lat. Wady postawy eksperci wskazują wady postawy najczęściej występujące u dzieci, opisują nieprawidłowości, na które rodzice powinni zwrócić uwagę, i podpowiadają, jak im zapobiegać.

Gorzkie konsekwencje cukru

Cukier, choć słodki, może mieć gorzkie konsekwencje. Lekarze i dietetycy ostrzegają przed lekceważeniem otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Otyłość jest główną przyczyną wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, kamica żółciowa czy cukrzyca typu 2.

Napoje kolorowe i wody smakowe – co warto o nich wiedzieć? Jak rozmawiać z nastolatkami o zdrowych wyborach żywieniowych? O poważnych konsekwencjach picia energetyków i słodkich napojów przez dzieci rozmawiamy z lekarzem rodzinnym, Michałem Domaszewskim, w najnowszym filmie z cyklu NFZ „Zdrowie na pierwszym planie” Ukryty cukier: słodkie napoje i energetyki.

Pozwól dziecku na wybór

BLW – Bobas Lubi Wybór to nowatorski sposób podejścia do karmienia niemowlęcia w pierwszym roku życia?

  • Opiera się na poznawaniu nowych smaków wszystkimi zmysłami – również dotykiem i zapachem.
  • Proponuje się dziecku produkty w wersji stałej, które może sobie wziąć do rączki, smakować i wybierać te, które odpowiadają mu najbardziej.

O kształtowaniu nawyków żywieniowych od najmłodszych lat rozmawiamy z dr n.med. Moniką Kowalczuk-Krystoń w przygotowanym materiale filmowym na kanale Akademia NFZ.

Diety NFZ dla rodzin

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi.

DASH Rodzina to plan żywieniowy, który pomoże zadbać o zbilansowane posiłki dla nas i naszych bliskich. Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia i nowe warianty klasycznych potraw sprawią, że nawet młodzi wymagający smakosze odkryją wiele nowych smaków.

Na portalu Diety NFZ są dostępne również bezpłatne e-booki z pomysłami na wspólne gotowanie z dziećmi z podziałem na role oraz propozycjami na przygotowywanie smacznych, szybkich drugich śniadań w formie lunchboxu do szkoły. To niezwykle ważne w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.


SPRAWDŹ KONIECZNIE

Poradnik pacjenta: Stomatolog dla dzieci – co na NFZ?

Informacja: NFZ

Scroll to Top