seminarium o biogazowniach rolniczych

„Biogazownie rolnicze – bezpieczne źródło energii w twojej gminie” taki tytuł nosiło seminarium, które odbyło się 23 marca w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej.
Zaproszeni byli na nie wójtowie, sołtysi i osoby zainteresowane tematem. Spotkanie zaczęło się od wystąpienia Jana Dobrzańskiego, głównego specjalisty ds. energetyki, infrastruktury technicznej i energii odnawialnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, który mówił o plusach, ale też uciążliwościach biogazowi.
Wiesław Robaczewski wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej zachęcił gminy do stawiania biogazowi, jako możliwość zagospodarowania odpadów rolniczych. Za przykład stawiał inne kraje europejskie, gdzie już nie buduje się biogazowi, ale te co są, modernizuje, bo jest to źródło energii odnawialnej, z której można skorzystać. Łukasz Dudniak starszy koordynator projektów przedstawił surowce i substraty do wytwarzania biogazu rolniczego, rodzaje surowców do wytwarzania biogazu rolniczego i sposoby magazynowania, elementy składowe biogazowi, proces wytwarzania biogazu i wykorzystania w energetyce, a także korzyści i zagrożenia wynikające z rozwoju biogazowni rolniczych. Nie mogło obyć się bez dyskusji, bo na sali były obecni także przedstawiciele Wydziału Architektury i Budownictwa Starosta Powiatowego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Po przerwie zgromadzeni mogli dowiedzieć się, jak prowadzić komunikację społeczną przy lokalnych inwestycjach OZE.
Organizatorem spotkania była Fundacja REO, partnerem merytorycznym Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej przy patronacie Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej i Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

_DSC0389

Scroll to Top