Spotkania PZZK poświęcone afrykańskiemu pomorowi świń

Dwa spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyły się na przestrzeni tego tygodnia. Pierwsze po otrzymaniu informacji o ognisku Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie powiatu bialskiego zwołał starosta bialski Mariusz Filipiuk 12 sierpnia. Drugie – 16 sierpnia. W spotkaniu uczestniczyły służby mundurowe policji i straży pożarnej, przedstawiciele gmin objętych obszarem ochronnym ASF z wójtami na czele, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych oraz Wydziału Rolnictwa i Środowiska bialskiego starostwa oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii. Spotkania służyły wypracowania działań służących zwalczaniu ASF na terenie powiatu bialskiego.

Efektem tych spotkań jest chociażby wyznaczenie 4 punktów kontroli i dezynfekcji pojazdów obsługiwanych przez straż pożarną. Znajdują się one w Gnojnie (gm. Konstantynów), Konstantynowie, Romanowie (gm. Janów Podlaski) i Rokitnie. Mają one sprawdzać i informować na bieżąco policję o przemieszczaniu się podejrzanych pojazdów.

Punkty kontroli przez całą dobę, po 6 godzin każdy obsługują strażacy OSP.

Powiatowy Lekarz Weterynarii na drugim spotkaniu poinformował o tym, że ognisko w gm. Janów Podlaski zostało zlikwidowane, a w konsekwencji zutylizowano 36 sztuk trzody chlewnej.

Zostali do gospodarstw w obszarze ochronnym oddelegowani zewnętrzni inspektorzy. Prowadzone są badania próbek krwi z gospodarstw w obszarze skażonym.

Bliższe informacje o ASF można uzyskać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: http://www.wetgiw.gov.pl/719—asf-w-polsce

spotkanie 12 sierpnia

spotkanie 16 sierpnia