Spotkanie starostów w sprawie ASF

29 sierpnia w Parczewie odbyło się spotkanie przedstawicieli władz powiatów, na terenie których występuje wirus afrykańskiego pomoru świń. W spotkaniu, któremu przewodniczył starosta parczewski Jerzy Maśluch uczestniczyli także starosta włodawski Andrzej Romańczuk, starosta radzyński Lucjan Kotwica oraz przedstawiciele służb weterynaryjnych. Powiat bialski reprezentował starosta Mariusz Filipiuk. Celem spotkania było wypracowanie wspólnych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania rozszerzaniu się wirusa ASF.

Sytuacja związana z chorobą wciąż się rozwija. W powiatach bialskim, parczewskim, radzyńskim i włodawskim stwierdzane są kolejne ogniska wirusa. Oznacza to coraz większe straty dla gospodarzy. Tylko w dwóch gminach powiatu parczewskiego hodowle trzody chlewnej liczą prawie 70 tys. sztuk świń. Inicjatywa wypracowania wspólnego stanowiska powiatów i w perspektywie dalsza współpraca mają sprawić, że głos rolników będzie wyraźniej słyszalny.

Podczas spotkania starostowie omawiali m.in. proponowane mechanizmy pomocowe, aktualne zasady bioasekuracji, kwestię zgłaszania znalezionych w lasach padłych dzików, które są rezerwuarem wirusa, odstrzału sanitarnego, a także problem niewystarczającej ilości chłodni do ich przechowywania.