VI Regionalny Przegląd Chórów i Zespołów Wokalnych „Jak Paciorki Różańca”

Dnia 28 października 2018 roku odbył się VI Regionalny Przegląd Chórów i Zespołów Wokalnych „Jak Paciorki Różańca”. W niedzielne popołudnie świątynia zapełniła się słuchaczami i zaproszonymi artystami, aby słuchać na żywo pieśni ku czci Matki Bożej Różańcowej. Wszystkich ciągnęła myśl, by zanurzyć się w harmonii głosów dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwsza zaprezentowała się Schola Parafii Narodzenia NMP w Motwicy. Dziewczynki i chłopcy od przedszkolaka do nastolatka wykonali „Cały jestem Twój Maryjo” – ks. Dominika Chmielewskiego, „Mama”- Dzieci z Brodą i „Nie bój się wypłyń na głębię”- Jacka Sykulskiego. Liczna grupa śpiewających dzieci ubranych w błękitne peleryny zaprezentowała swój repertuar z pełną koncentracją i zaangażowaniem. Na gitarze grała Monika Chudzik na bębnie Maksymilian Chudzik.

Kolejni wykonawcy to grupa wokalna „Nadbużańskie Słowiki” ze Sławatycz. Doświadczone w występach prowadzone przez instruktor GOK Elżbietę Gruszkowską zaśpiewali dynamicznie: „Maryjo czy Ty wiesz”- Mark Lowry, „Dzięki Ci Maryjo”- Agnieszka Beszłej. Od 2009 roku z małych „słowiczków” urosły na poważnych wykonawców i dojrzałymi głosami w swym parafialnym kościele śpiewały chwałę Maryi.

Po prezentacjach grup wokalnych rozpoczęły się występy chórów. Jako pierwszy przywitany został gromkimi oklaskami chór z Włodawy z 40-letnią tradycją „Fletnia Pana” pod dyrekcją Pawła Łobacza. Usłyszeliśmy  utwory „Ave Maria” – Jana Szczepańczyka, „Panno święta my sieroty” –Aleksandra Piątkiewicza i „Gaude Mater Polonia” –Anonima. Doskonałe opanowanie i wykonanie trudnego repertuaru wprowadziły słuchaczy w świat estetycznych przeżyć wyższego rzędu. Chór „Beati Cantores” z Milanowa z Parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP istnieje od 2006 roku. Pod dyrekcja Katarzyny Kowalczuk zaśpiewał: „Totus tubus” – Marco Frisina, „Ave Maria”- Javier Busto i „Bogarodzico Dziewico” – Ottona Żukowskiego. Słuchaczy zachwyciło piękne śpiewanie trudnych utworów. Imprezę zaszczycił swoja obecnością Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” z Chełmskiego Domu Kultury pod dyrekcją Danuty Bałki – Kozłowskiej. Ze swojego skarbca repertuaru zaprezentowali: „Ave Maria” – Jacoba Arcadelta, „Zdrowaś Królewno Wyborna” –Andrzeja Koszewskiego i „Modlitwa do Bogarodzicy” – K. K. Baczyńskiego i Józefa Świdra. „Hejnał” śpiewa od 52 lat. W wykonywanym repertuarze było słychać czyste, piękne harmonie, zróżnicowaną dynamikę i emocjonalne zaangażowanie. Przegląd chórów i grup wokalnych zakończył jedyny chór męski „Ave” z Parafii p.w. MBR ze Sławatycz na czele z dyrygentem Ludwikiem Sławińskim. Panowie a capella zaśpiewali: „Pani Królowo, Matko ukochana” – ks. Ziemiańskiego, „Gwiazdo śliczna wspaniała” – Damiana Skowrońskiego i „Stabat Mater” Zoltana Kodaly, Józefa Wieczerzaka. Występy  były nagradzane gromkimi oklaskami. Po zakończeniu prezentacji chórów powołane przez organizatorów jury  dokonało wyboru Grand Prix VI Przeglądu. Grand Prix VI Przeglądu zdobył Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” z Chełma, natomiast wyróżnienia VI przeglądu zdobyła Schola Parafialna z Motwicy i Zespół Wokalny „Nadbużańskie Słowiki” ze Sławatycz, otrzymując  w nagrodę puchary i ręcznie wykonane anioły. Uczestniczące chóry i grupy wokalne  otrzymały grawertony i roczniki „Nadbużańskie Sławatycze” z podziękowaniem za trud, zaangażowanie i wrażenie artystyczne, które pozostawiły w Sławatyczach. Po występach wszyscy uczestnicy przeglądu udali się do miejscowego zespołu szkół na wspólny obiad przygotowany przez niezawodne panie z miejscowej kuchni i tradycyjnie już na lody  ufundowane przez Magdalenę i Andrzeja Chyz. Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego, Gminy Sławatycze. Organizatorami przeglądu byli: parafia p.w. MBR w Sławatyczach, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Sławatycze, Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach.

Materiał: GOK Sławatycze

Foto: I. Jaszczuk

Scroll to Top