VII edycja Biegu „Tropem Wilczym” w Międzyrzecu Podlaskim

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to impreza, której celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w lat ach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Organizatorem akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja. W Międzyrzecu Podlaskim organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Zespół Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim.

W tym roku biegi odbyły się 3 marca na dystansie honorowym 1963 m. Trasa prowadziła ulicami Międzyrzeca Podlaskiego: Kościelną, Piłsudskiego, Wiejską, Sienkiewicza i Warszawską. Start biegu poprzedziło wystąpienie Wicestarosty Bialskiego Janusza Skólimowskiego, który podziękował za liczną frekwencję i wyraził zadowolenie, że poprzez to przedsięwzięcie możemy utrwalić pamięć o „żołnierzach wyklętych” i oddać im cześć. Zebrani wysłuchali także krótkiej, okolicznościowej prelekcji. Następnie wszyscy przeszli na miejsce startu pod mural przy ul. Kościelnej upamiętniający dwóch żołnierzy AK-WiN: por. Franciszka Michaluka ps. Polny z Tłuśćca oraz por. Stanisława Miszczuka ps. Kłos z Rogozneczki, spod którego wystartowali uczestnicy biegu.

Miejsca w biegu były limitowane. Założono udział 150 osób i cały limit miejsc został wyczerpany. Bieg odbył się przy sprzyjających warunkach pogodowych. Rozpiętość wieku biegaczy była duża ale wszyscy w dobrej kondycji dotarli dom mety. Dystans biegu pokonał także niepełnosprawny Robert Pasko. Biegacze na mecie otrzymali pamiątkowy medal i zaproszenie na gorącą grochówkę. Po biegu chętni mogli skorzystać z zaproszenia i uczestniczyć w konkursie strzeleckim z broni pneumatycznej zorganizowanym w szkolnej strzelnicy. Organizatorzy zaangażowali się też w ogólnopolską akcję charytatywną. Zbierano pieniądze do puszek chorym dzieciom: Małgosi i Bartkowi.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji oraz pracownikom Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim za obsługę techniczną organizacji biegu. Szczególne podziękowania składamy na ręce służb porządkowych, tj. Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim, Straży Miejskiej i Policji w Międzyrzecu Podlaskim.

https://www.slowopodlasia.pl/galeria/923,bieg-tropem-wilczym-miedzyrzec-podlaski

Scroll to Top