VII Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego – relacja

Już siódmy Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego przeszedł do historii. 9 marca w Białej Podlaskiej spotkało się prawie 300 osób, by przedłużyć Dzień Kobiet i świętować go w powiatowej rodzinie. W większości były to aktywne panie z poszczególnych miast i gmin powiatu bialskiego, choć towarzyszyło im też kilku mężczyzn m.in. wójtowie z Rossosza, Sosnówki, Sławatycz. Nie zabrakło pań dyrektorek i wicedyrektorek jednostek organizacyjnych samorządu powiatowego. Wśród gości byli obecni radni powiatowi: Marzenna Andrzejuk – członek zarządu oraz Arkadiusz Maksymiuk – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, a także były radny i pomysłodawca tego spotkania, czyli Romuald Kulawiec.

Starosta bialski podziękował paniom za ich obecność w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym, a także zaangażowanie w kształtowaniu środowisk życia. Złożył też serdeczne życzenia, kwitując je: Niech Dzień Kobiet trwa przez cały rok! Tadeusz Łazowski wręczył także kwiaty na ręce pań dyrektorek wydziałów starostwa, które organizowały sejmik, a więc Bożennie Kaliszuk – Wydział Rozwoju i Promocji oraz Mariannie Tumiłowicz – Wydział Spraw Społecznych. Symbolicznie przekazując je wszystkim paniom zebranym na sali. Miłym gestem było również to, iż każda z pań otrzymała wydrukowane życzenia od starosty bialskiego.

W tym roku organizatorzy przygotowali moc atrakcji. Postawiono akcent na zdrowie kobiety: tak od strony fizycznej, jak i duchowej. Organizatorzy wyszli bowiem z założenia, że zdrowa kobieta to szczęśliwa kobieta, która samopoczuciem wpływa na swoje najbliższe otoczenie. Obecni mogli wysłuchać dwóch bardzo ciekawych prelekcji lekarza kardiologa z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Magdaleny Kociuk, która mówiła o profilaktyce chorób układu krążenia, a także byłej kierownik Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddziału w Białej Podlaskiej Jadwigi Romaniuk, która dzieliła się spostrzeżeniami na temat stresu, jego roli, konsekwencji i jak sobie z nim radzić.

Między poszczególnymi wykładami artystycznymi laurkami obsypywali panie zdolni wykonawcy z terenu powiatu bialskiego. Konrad Czopiński z Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim i Paulina Kowalewska z IV Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej zaprezentowali układy tańców latynoamerykańskich, Elżbieta Gruszkowska rozśpiewała panie popularnymi piosenkami, a dopełnili całości wykonawcy z zespołu wokalno-instrumentalnego działającego w ramach Zespołu Szkół w Małaszewiczach.

Można był także nabyć drobiazg w ramach prezentowanego rękodzieła, gospodarstwa domowego, zdrowia i urody lub z kosmetyki, ponieważ przygotowane były stoiska reprezentowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim, w Białej Podlaskiej i Sławatyczach, z biżuterią – Joanna Tworkowska, firma Avon, Zepter, Colway – unikalna koncepcja zdrowia i urody, Mary Kay. Można było zapoznać się także z działalnością Fundacji Kreacja Magia Rąk oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Powiatowego w Białej Podlaskiej.

Klimat tego spotkania z pewnością zachęcił panie do dalszego świętowania już w swoich środowiskach. Z pewnością wiedza, która była przekazana zachęci do zdrowego stylu życia. Kuluarowe spotkania i głosy podziękowania świadczą o tym, że był to czas potrzebny i budujący. Miło również, że ta powiatowa tradycja rozprzestrzenia się po gminach i miejscowościach powiatu, zgromadzając wokół istotnych spraw kobiecych środowiska ich życia.

Starosta na koniec obiecał, że kolejny ósmy sejmik będzie jeszcze bogatszy w treści.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Natomiast film dzięki uprzejmości MM Projekt Biper TV  tutaj