VIII POWIATOWY RAJD ROWEROWY IM. J.I. KRASZEWSKIEGO ZA NAMI!!!

W sobotę, 3 sierpnia ponad 160 – osobowa grupa rowerzystów wzięła udział w VIII Powiatowym Rajdzie Rowerowym im. J.I. Kraszewskiego, którego organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Wójt Gminy Sosnówka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sosnówce. Honorowy Patronat nad rajdem objął Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Rajd miał na celu popularyzację turystyki rowerowej, integrację rodzinną i społeczną mieszkańców powiatu bialskiego, a także promocję walorów turystyczno – krajoznawczych gminy Sosnówka, w tym Muzeum wybitnego pisarza, Józefa Ignacego Kraszewskiego. Impreza była otwarta i skierowana do wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na rowerach zarówno dorosłych jak i dzieci.

Każdy uczestnik biorący udział w rajdzie otrzymał pakiet startowy a w nim: bidon z logo rajdu, identyfikator imienny, butelkę wody oraz odblask. Tegoroczna trasa rajdu wynosiła 44 kilometry i prowadziła przez trzy gminy: Sosnówkę, Tuczną i Łomazy. Rowerzyści wyjechali z Sosnówki, następnie przez Motwicę, Rozwadówkę, Sosnówkę, Przechód, Sapiehów, Żeszczynkę, Stasiówkę, Bokinkę Pańską, Przechód, Lipinki, Wygnankę aż dotarli do Romanowa. Tam, przy Muzeum J.I. Kraszewskiego na wszystkich uczestników czekało ognisko z kiełbaskami oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Tradycją stało się już wyłonienie najstarszego i najmłodszego uczestnika rajdu, którym nagrody wręczyli: Marcin Babkiewicz, wójt Gminy Sosnówka oraz Jolanta Mikulska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce. Najstarszym uczestnikiem okazał się 74 – letni pan Zygmunt Mazurek z Wisznic, natomiast najmłodszym 3,5 – letni Tomasz Sidor z Romanowa.

W rajdzie wzięli udział rowerzyści z takich miast jak: Warszawa, Lublin, Świdnik, Biała Podlaska, Włodawa, Parczew, a także z małych miejscowości należących do gmin: Sosnówka, Piszczac, Wisznice, Łomazy, Tuczna, Sławatycze, Podedwórze czy Hanna.

Nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali policjanci z Komisariatu Policji w Wisznicach oraz strażacy ochotnicy z OSP Sosnówka, natomiast opiekę medyczną zapewnili ratownicy medyczni z Mila Medica Milena Bartkiewicz.

Patronat medialny nad VIII Powiatowym Rajdem Rowerowym im. J.I. Kraszewskiego objęli: Radio Biper, Biała 24, Słowo Podlasia oraz Podlasiak, którzy zamieścili obszerne relacje z tego wydarzenia.

Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Urząd Gminy Sosnówka, Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Lilla Winniczuk, sklep Martes Sport, Firma PH Maja oraz Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie.