X edycja Biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Międzyrzecu Podlaskim

Plakat- Bieg Tropem Wilczym
Plakat- Bieg Tropem Wilczym

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to bieg, którego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego
i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Organizatorem akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja z siedzibą w Warszawie.

W niedzielę 6 marca 2022 roku w Międzyrzecu Podlaskim został zorganizowany uliczny bieg honorowy na dystansie 1963 m, który upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego o pseudonimie „Lalek”. O godzinie 12:05 uczestnicy wystartowali tradycyjnie spod muralu przy ul. Kościelnej 29 – upamiętniającego dwóch żołnierzy AK-WiN: por. Franciszka Michaluka ps. Polny z Tłuśćca oraz por. Stanisława Miszczuka ps. Kłos z Rogozneczki. Trasa prowadziła ulicami Międzyrzeca Podlaskiego: Kościelną, Piłsudskiego, Wiejską, Sienkiewicza i Warszawską.

Bieg odbył się przy sprzyjających warunkach pogodowych. W biegu wystartowało 95 uczestników w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i dorośli oraz seniorzy.
Trasę 1963 metrów najszybciej pokonał Jakub Świderski z Międzyrzeca Podlaskiego. Biegacze na mecie otrzymywali pamiątkowy medal.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji oraz nauczycielom z Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim za pomoc w wydawaniu pakietów startowych oraz organizacji biegu. Szczególne podziękowania składamy na ręce służb porządkowych, tj.: Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim i Policji w Międzyrzecu Podlaskim.

Scroll to Top