XI Powiatowy Rajd Rowerowy im. J.I. Kraszewskiego

W sobotę, 6 sierpnia 190 – osobowa grupa rowerzystów wzięła udział w XI Powiatowym Rajdzie Rowerowym im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Wójt Gminy Sosnówka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sosnówce. Honorowy Patronat nad rajdem objął Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski. Wydarzenie wzięło udział w programie „Warto być Polakiem”, organizowanym przez Samorząd Województwa Lubelskiego, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego”.

Wydarzenie otworzył wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz, który życzył rowerzystom miłych wrażeń i bezpiecznego dotarcia do mety.

Każdy uczestnik biorący udział w rajdzie otrzymał pakiet startowy a w nim: butelka wody, imienny identyfikator oraz czapeczka z logo rajdu. Na mecie, która miała miejsce w parku na terenie Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie wszystkich rowerzystów powitał dyrektor muzeum Krzysztof Bruczuk. Tam również odbyło się ognisko z kiełbaskami i konkursy z nagrodami. Jak co roku wręczono nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu. Najmłodszym uczestnikiem została 2 – letnia Marysia Kuszneruk z Sosnówki, która przejechała rajd w foteliku na rowerze taty. Natomiast najmłodszym uczestnikiem rajdu, który przejechał samodzielnie na rowerze całą trasę, został niespełna 7 – letni Marcel Mikulski z Motwicy. Najstarszymi uczestnikami rajdu zostali zaś 77 – latkowie – Zygmunt Mazurek z Rossosza i Eugenia Martychowiec z Wygnanki.

W związku z tym, że rok 2022 jest Rokiem J. I. Kraszewskiego w Powiecie Bialskim również muzeum w Romanowie ufundowało uczestnikom rajdu dodatkowe nagrody. Były to gadżety z logo placówki: plecaki i czapki oraz albumy, książki, długopisy i pocztówki.

Nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali policjanci z Komisariatu Policji w Wisznicach oraz strażacy ochotnicy z OSP Sosnówka i OSP Pogorzelec, natomiast opiekę medyczną zapewnili ratownicy medyczni z Mila Medica Milena Bartkiewicz.

Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie oraz Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Lilla Winniczuk. Patronat medialny nad rajdem objęli: Radio Biper, Biała 24, Słowo Podlasia oraz Podlasianin.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Mikulska Gminny Ośrodek Kultury w Sosnówce