XXXVIII Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim

Jednym z największych wydarzeń powiatu bialskiego jest z pewnością Święto Konia Arabskiego odbywające się na terenie Stadniny w Janowie Podlaskim. Od 12 do 14 sierpnia miłośnicy, pasjonaci i kupcy tych pięknych zwierząt mogli podziwiać konie czystej krwi arabskiej na aukcjach i pokazach. 12 i 13 sierpnia już po raz 38. można było obserwować je na Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi.

Niedzielna aukcja Pride of Poland i Letnia Aukcja Koni Arabskich to kulminacja wydarzeń tego końskiego święta. Publiczność jak zawsze nie zawiodła, wśród zainteresowanych końmi było 44 kupujących. Chwalono organizację, choć przebieg licytacji i wyniki aukcji oceniano raczej negatywnie.

Wyniki finansowe przedstawiają się następująco: zysk po licytacjach 1 271 000 euro, czyli 5 418 000 złotych za 16 koni (Michałów – 581 000 euro, Janów Podlaski – 525 000 euro, Białka – 15 000 euro, prywatni hodowcy – 150 000 euro). Najbardziej dochodową klaczą okazała się 11-letnia siwa Sefora ze stajni w Janowie Podlaskim, sprzedano ją kupcowi z Kataru za 300 tysięcy euro.

14 sierpnia rozstrzygnięto także plebiscyty na tych najlepszych, i tak następujące tytuły otrzymali:

Najlepszym koniem pokazu okazał się Albano (Janów Podlaski), natomiast najlepszym koniem wyścigowym – Grań (Agnieszka Wójtowicz). Czempionką klaczy młodszych została Prunella (Janów Podlaski), a starszych – Palatina (wł. Parys/hod. Janów Podlaski). Wśród ogierów czempionem młodszym stał się Fuerte (wł. Sami Ben Saad/hod. Jan Dobrzyński), a starszym – Albano (Janów Podlaski). Wśród trenerów wybrano także tego najlepszego. Został nim Paweł Siliwoniuk (Michałów).

Imprezami towarzyszącymi, a jednocześnie sporą atrakcją było z pewnością otwarcie dla publiczności Stadniny w Białce i Michałowie wraz z paradami z udziałem tamtejszych klaczy i ogierów. Odbyło się to 15 sierpnia.

Organizatorami przedsięwzięcia były Stadnina Koni Janów Podlaski Sp. z o.o., Agencja Nieruchomości Rolnych, a partnerami – Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o., Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o., Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o., które zajęły się przygotowaniem tego święta. Patronat honorowy objął Andrzeja Dudy Prezydenta RP.

W przedsięwzięciu uczestniczył wicestarosta bialski Janusz Skólimowski.