Z mapą i kompasem po Gminie Sosnówka

W dniach 21-22 kwietnia na terenie gminy Sosnówka odbyła się impreza turystyczno-krajoznawcza pod nazwą „XXIV Wiosenne Marsze na Orientację o Puchar Starosty Bialskiego WIOSNO 2017” zorganizowana przez UKS „ Orientalik” w Żeszczynce i SKKT „Włóczykij” przy Publicznym Gimnazjum w Sosnówce przy współpracy z dyrekcją szkoły i nauczycielami. Bazą imprezy było Publiczne Gimnazjum w Sosnówce. W imprezie uczestniczyło 153 uczniów z 13 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i ich  opiekunów z powiatu bialskiego, radzyńskiego, biłgorajskiego, garwolińskiego i lubartowskiego a także gości i organizatorów.

Główną konkurencją w czasie imprezy były  2-etapowe marsze na orientację, którym towarzyszyły konkursy: wielobój turystyczno – krajoznawczy, konkurs wiedzy o powiecie bialskim pod hasłem „A to ciekawe, bo bialskie” oraz  konkurs wiedzy o Polsce pod hasłem „A to Polska właśnie”. W trakcie imprezy odbyła się także wycieczka do Romanowa, gdzie uczestnicy po zwiedzeniu muzeum brali udział w konkursie wiedzy o J. I. Kraszewskim oraz uczestniczyli w grze terenowej. Te atrakcje, jak również nagrody były przygotowane przez pracowników muzeum. Pobyt w Romanowie zakończyło ognisko i msza święta w kaplicy parkowej.

Impreza była dotowana przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Gminę Sosnówka. Dzięki temu zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali puchary, dyplomy i nagrody.

W marszach na orientację najlepszymi okazali się: w kategorii szkół podstawowych Aleksandra Cieślak i Dominika Nowicka z Woli Chomejowej, w kategorii gimnazjów na I miejscu uplasowały się 3 drużyny z Czemiernik: Piotr Cholewa i Mikołaj Ciesielski, Maksymilian Kurowski i Sebastian Maj, Arkadiusz Wójtowicz i Patryk Skolimowski, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna z LO w Wisznicach w składzie: Ewelina Karpiuk, Kinga Linkiewicz i Kinga Mazurek. W wieloboju turystyczno krajoznawczym najlepszymi okazali się w kategorii szkół podstawowych Kacper Krasucki, Wiktoria Skowron i Kacper Zabielski z Woli Osowińskiej, w kategorii gimnazjów Martyna Szypiło, Patrycja Kuźmiuk, Martyna Pawlik i Julia Bujnik z Sosnówki, natomiast wśród szkół ponadgimnazjalnych Ewelina Karpiuk i Kinga Linkiewicz z LO w Wisznicach.

W konkursie krajoznawczym wiedzy o Polsce zwyciężyli Benedykt Buczek z Szkoły Podstawowej nr. 1 w Biłgoraju, Marcin Krasucki z gimnazjum Woli Osowińskiej i Ewelina Karpiuk z Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach. W konkursie wiedzy o powiecie bialskim zwycięzcami zostali Aleksandra Kozieł ze Szkoły Podstawowej w Woli Osowińskiej, Patrycja Kuźmiuk z Gimnazjum w Sosnówce i Ewelina Karpiuk z LO w Wisznicach.

W konkursie organizowanym przez Muzeum J.I. Kraszewskiego zwyciężyli: Wiktoria Skowron ze Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej, Patrycja Kuźmiuk z gimnazjum w Sosnówce i Katarzyna Izdebska z Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach.

Gośćmi imprezy byli: Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński, Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim Bogdan Fijałek, sekretarz  Zarządu Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim  Andrzej Prokopiuk, przedstawiciele władz gminy Sosnówka – sekretarz gminy Jan Kwiecień, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lilla Winniczuk, była wieloletnia dyrektor gimnazjum w Sosnówce Danuta Marek, Dorota Demianiuk pracownik Muzeum J.I. Kraszewskiego i ksiądz Robert Bartosik.

W trakcie imprezy dzieci i młodzież miały okazję aktywnie spędzić czas wolny, pracując z mapą i kompasem podczas wędrówki po lesie, sprawdzić swoją wiedzę krajoznawczą i umiejętności turystyczne oraz  poznać uroki i historię ziemi bialskiej.

DSC04714 DSC04667 DSC01030 DSC01028