"Złote Gody" w Drelowie

6 października w sali konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury w Drelowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Pary małżeńskie, które stanęły na ślubnym kobiercu w latach 1964 – 1968 obchodziły jubileusz tzw. Złotych Godów. W uroczystościach wzięło udział osobiście dwadzieścia pięć par jubilatów, ich najbliżsi oraz zaproszeni goście.
Na wstępie specjalnie dla jubilatów wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Drelowiacy, działający od 2013 r. przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. Zespół tworzą obecnie dwie grupy: starsza i młodsza prowadzone przez instruktora Pawła Szyca i akordeonistę Łukasza Trubę. Zespół zaprezentował poloneza oraz krakowiaka uroczyście witając zgromadzonych małżonków, ich rodziny i wszystkich gości. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonali: przedstawicielka Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Anna Ostapiuk oraz zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Drelowie Jarosław Siudaj witając szanownych jubilatów, członków ich rodzin oraz gości przybyłych na uroczystość.
Wielu wzruszeń dostarczyła małżonkom prezentacja multimedialna przygotowana dzięki uprzejmości samych jubilatów i członków ich rodzin, którzy użyczyli swoich zbiorów fotografii ślubnych. W trakcie pokazu, solenizanci mogli zobaczyć własne zdjęcia ślubne,  co pozwoliło im wrócić myślami do tych niezapomnianych chwil sprzed półwiecza. Łza kręciła się w niejednym oku. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować solenizantom i ich rodzinom za udostępnienie rodzinnych zbiorów fotografii, bez których nie powstałby wspomniany pokaz.
Akt uroczystej dekoracji solenizantów poprzedziły wystąpienia przedstawicieli naszych władz samorządowych, między innymi wójta gminy Drelów Piotra Kazimierskiego oraz starosty bialskiego Mariusza Filipiuka. W ceremonii uczestniczył także wieloletni były kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Eugeniusz Szabaciuk, sekretarz gminy Ireneusz Bielecki, a także przewodnicząca Rady Gminy Anna Ciesielska oraz skarbnik Bożena Piątek. Serdecznym życzeniom oraz pięknym wspomnieniom nie było końca. W jubileuszu wziął również udział marszałek Franciszek Jerzy Stefaniuk, który swoim specjalnym występem artystycznym przyjemnie uświetnił uroczystość.
Następnie przedstawicielka Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Anna Ostapiuk przedstawiła listę wszystkich dwudziestu ośmiu odznaczonych par, po czym nastąpił właściwy akt dekoracji jubilatów.
Wszystkie pary otrzymały z rąk wójta gminy Piotra Kazimierskiego medale Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za długoletnie pożycie małżeńskie. Wójt gminy Drelów złożył solenizantom serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia pomyślności i szczęścia w dalszym życiu rodzinnym. Starosta bialski Mariusz Filipiuk wręczył małżonkom listy gratulacyjne oraz pamiątkowe statuetki. Starosta pogratulował jubilatom tak pięknie dotrzymanych zobowiązań i życzył kolejnych wspólnie spędzonych lat w szczęściu i zdrowiu. Jubilaci otrzymali też stosowne legitymacje z rąk przewodniczącej Rady Gminy Anny Ciesielskiej. Zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Jarosław Siudaj złożył serdeczne gratulacje jubilatom i wręczył im specjalne pamiątkowe podziękowania od władz samorządowych i Urzędu Stanu Cywilnego. Wszystkie pary otrzymały piękne i okazałe bukiety kwiatów wraz z serdecznymi życzeniami i gratulacjami z rąk marszałka Franciszka Jerzego Stefaniuka. Gratulacje i specjalne życzenia jubilatom złożyła również gospodyni uroczystości – przedstawicielka Gminnego Centrum Kultury Anna Ostapiuk.
Następnie  dla jubilatów i gości wystąpiły dwie pary taneczne z Klubu Tańca Towarzyskiego ISKRA w Międzyrzecu Podlaskim.
Wspólna fotografia odznaczonych, uroczysty toast jubileuszowy wzniesiony przez wójta gminy Piotra Kazimierskiego i starostę bialskiego Mariusza Filipiuka, gromkie „Sto lat” odśpiewane przez Kapelę z Berezy, a także specjalnie przygotowany jubileuszowy tort dopełniły całości uroczystości, której mottem przewodnim było:
„Wczoraj mi wręczył pierścionek złoty i długo trzymał mnie za rękę.
I pomyślałam, że zaloty takie niewinne są i piękne.
Lecz uczyć mi się nagle nie chce i coś w spojrzeniu się zmieniło.
I jakoś dziwnie bije serce, więc może tak wygląda miłość (…).
Wczoraj dostałam pierścionek złoty i unikałam pocałunków,
bo pocałunek to jest motyl, nie zna przyczyny, ni kierunku.
Lecz jeśli wpadnie się na amen i człowiek gotów duszę sprzedać,
to wciąż nie wiemy, co jest grane i jakże cudna ta niewiedza…”

Po części oficjalnej uroczystości jubilaci wraz z najbliższymi zostali zaproszeni na  poczęstunek. Przez cały czas trwania uroczystości w wolnych chwilach uczestnikom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Kapeli z Berezy. Roztańczeni jubilaci wraz z rodzinami i gośćmi bawili się wspólnie na „weselu” jeszcze przez długi czas.
W najbliższym czasie w Urzędzie Stanu Cywilnego w Drelowie jubilaci lub członkowie ich rodzin będą mogli odebrać bezpłatnie pamiątkowe fotografie z uroczystości.
Solenizantom, którym warunki lub stan zdrowia nie pozwoliły na osobiste uczestnictwo w uroczystym spotkaniu, przyznane im odznaczenia zostaną wręczone przez wójta gminy oraz zastępcę kierownika USC w miejscu ich zamieszkania w innym, oddzielnie uzgodnionym terminie.
Tekst: USC w Drelowie