Józef Piłsudski uczczony w powiecie bialskim

Tradycją w powiecie bialskim stały się obchody imienin Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji w ich przeddzień 18 marca starosta bialski Tadeusz Łazowski wraz z Marianną Tumiłowicz dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej złożyli wiązanki pod miejscami pamięci związanymi z obecnością Marszałka na Podlasiu i przejściem I Brygady Legionów Polskich. Tym uroczystościom w każdym miejscu towarzyszyły służby mundurowe w osobach: mł. bryg. Marek Chwalczuk – zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, st. asp. Marcin Semeniuk – dzielnicowy z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, podinspektor celny Krzysztof Ulita – zastępca naczelnika Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej, por. Straży Granicznej Radosław Kasztelan.

Przedwojenne obchody imienin J. Piłsudskiego miały rangę święta narodowego, licznie zgromadzone społeczności oraz dbanie o miejsca naznaczone historią świadczą, że pamięć o bohaterach jest ciągle żywa.

Choć aura wiosenna nie sprzyjała zgromadzeniom licznie pod pomnik w Sitniku przybyli przedstawiciele miejscowości, dzieci i nauczyciele z miejscowej Szkoły Podstawowej z dyrektorem Tadeuszem Łukasikiem na czele i strażacy jednostki OSP wraz z pocztami sztandarowymi. Władze gminne reprezentowali wójt Wiesław Panasiuk oraz zastępca wójta Adam Olesiejuk. Był też obecny radny powiatowy Czesław Pikacz. Po złożeniu kwiatów i zniczy słowo do zebranych powiedział starosta bialski oraz wójt gminy Biała Podlaska. Starosta podziękował władzom gminnym oraz społeczności miejscowości, że odnowili i ciągle dbają o pomnik upamiętniający przemarsz I Brygady.

Kolejnym przystankiem w tej pielgrzymce ku czci przeszłości była gmina Leśna Podlaska z dwoma miejscami pamięci w Leśnej i Mariampolu. Społeczność reprezentował wójt gminy Paweł Kazimierski oraz sekretarz gminy Anna Bąkowska. Tu również kilka słów o historii Legionów i ich roli w Leśnej Podlaskiej rzekł starosta bialski. Natomiast wójt gminy w Mariampolu przypomniał historię usypanego przez mieszkańców kopca i listu sprzed 100 lat.

W Konstantynowie złożeniu kwiatów i zniczy towarzyszyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej wśród nich dyrektor Marek Horbowicz oraz miejscowego gimnazjum. Władze gminne reprezentowała sekretarz gminy Elżbieta Łazowska. Podobnie jak w pozostałych miejscowościach o osobie J. Piłsudskiego, znaczeniu obchodów i historii pomnika do zgromadzonych powiedział starosta bialski.

Ostatnim przystankiem w granicach powiatu był Janów Podlaski. Tutaj nie mogło zabraknąć młodych uczniów zajęć edukacyjnych z policji i straży granicznej Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim z dyrektorem Jarosławem Dubiszem na czele. Oni to nie tylko przygotowują się do przyszłej służby mundurowej, ale też przez obecność w ważnych wydarzeniach uczą się patriotyzmu i szacunku do przeszłości.

W Białej Podlaskiej przy tablicy na dworcu PKP do oddających hołd Marszałkowi dołączyli Lucjan Nowakowski p.o. naczelnika Gabinetu Prezydenta oraz rzecznik prasowy prezydenta miasta Biała Podlaska Michał Trantau.