19 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

„Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu” przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych – dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 do rzucenia palenia namawia się Polaków.
Od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny w Polsce. Badania przeprowadzone na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w lutym 2011 r. pokazują, że do nałogowego palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln Polaków. Największy odsetek palaczy w Polsce odnotowuje się w przedziale wiekowym 50-59 lat, jest to 53% mężczyzn i 37% kobiet. Niepokojąca jest również utrzymująca się od kilku lat tendencja wzrostu częstości codziennego palenia wśród młodych ludzi w wieku 20-29 lat.
Palenie tytoniu od lat stanowi główną przyczynę wysokiej umieralności wśród dorosłej populacji Polski. Umieralność na nowotwory płuca, chorobę występującą prawie wyłącznie u palaczy tytoniu jest w Polsce na jednym z najwyższych poziomów na świecie.
Ponadto palenie ma znaczący wpływ na występowanie nowotworów złośliwych, chorób układu krążenia i schorzeń układu oddechowego. Z powodu schorzeń odtytoniowych umiera przedwcześnie ok. 50 tys. Polaków. Jednym z najczęściej występujących schorzeń wywołanych przede wszystkim paleniem tytoniu jest przewlekła obturacyjną choroba płuc (POCHP). Choroba łączy przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. W Polsce na POChP choruje przeszło 2 mln osób, co stanowi ponad 5 % społeczeństwa. Większość z nich to palacze.
Mimo znacznej poprawy zachowań ludności związanych z paleniem tytoniu w miejscach publicznych oraz zwiększenia świadomości polskiego społeczeństwa w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, nadal jest wiele do zrobienia w tym zakresie.
PAMIĘTAJ !
Palenie tytoniu niesie za sobą ogromne skutki społeczne:
wykluczenie palacza z życia społecznego w wyniku choroby, ograniczenie jego zdolności do pracy, a co za tym idzie zmniejszenie dochodów.
niechęć innych osób do palacza lub nawet próba ograniczenia kontaktu, co wiąże się z narażeniem na kontakt z dymem tytoniowym dla współpracowników i członków rodziny.
zmniejszenie budżetu domowego kosztem zakupu papierosów – rocznie osoba paląca pomniejsza dochody rodziny o około 2500 zł.
mandat za palenie w miejscu publicznym – do 500zł!
mandat dla właściciela zakładu, punktu gastronomicznego, restauracji itp. za nie wyznaczenie miejsca do palenia tytoniu – 2500zł!
najtragiczniejszy w skutkach efekt palenia- śmierć palacza, która ma negatywny wpływ na rozwój dzieci i sytuację materialną rodziny.
dostarczanie negatywnych modeli zachowań zdrowotnych przez palących rodziców, a tym samym narażenie młodzieży nie tylko na samo palenie, ale i na uzależnienie od innych substancji.
PALENIE TYTONIU NIESIE ZA SOBĄ POWAŻNE SKUTKI ZDROWOTNE.
Palacze są szczególnie narażeni na:
choroby układu oddechowego- rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, języka, wargi, jamy ustnej, krtani, tarczycy, tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę,
choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty,
inne choroby: raka nerki, pęcherza moczowego, przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.
Każdy wypalony papieros – zabiera czas, około 10 minut.
Dziennie – wypalenie jednej paczki papierosów zajmuje 3 godziny i 30 minut.
Rocznie – prawie 1.160 godzin.
W ciągu 10 lat – to aż 12.000 godzin.
Jest to czas stracony.
RZUCAJĄC PALENIE JUŻ DZIŚ:
• będziesz otrzymywać więcej tlenu i będzie Ci łatwiej oddychać
• będziesz mieć więcej energii
• zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu
• poprawi się Twoje samopoczucie i poczucie wartości
• poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – zwiększy się odporność na stres
• potrawy będą pachniały i smakowały lepiej
• twoja skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek
• twoje ubranie, włosy i mieszkanie będą pachniały ładniej
• oszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne cele.
BEZ WZGLĘDU NA WIEK RZUCANIE PALENIA ZAWSZE SIĘ OPŁACA!
• 20 minut po rzuceniu palenie – spada tempo bicia serca
• 8 godzin po rzuceniu palenia – normalizuje się poziom tlenu
• 2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie płuc,
spada ryzyko zawału
• 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu
• Rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę
wieńcową
Korzyści wynikające z rzucenia palenia tytoniu są niewątpliwe.
Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Możesz przestać palić po 3, 5, 10 czy 40 latach palenia. Organizm nawet po takim czasie jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody. Niestety nie istnieje cudowna recepta na zaprzestanie palenia. To Ty
musisz znaleźć swoją drogę, aby rozstać się z nałogiem. Zerwanie z nałogiem
to skomplikowany proces. Ilu ekspalaczy, tyle dróg wyzwolenia się z uzależnienia.
Niektórzy przestają palić pod wpływem chwili; inni potrzebują głębokiego namysłu, długich przygotowań, mozolnego wyboru metody, specjalnych okoliczności, czasami pomocy lekarza. Rzucanie palenia to wielkie wyzwanie. Nie ma co ukrywać, ze nałogowi palacze muszą zmierzyć się z własnym organizmem oraz pokusą zapalenia „tylko jednego”.
Ale nie zwlekaj, podejmij decyzję: Rzucam Palenie!!!
PAMIĘTAJ! ZA ŻADNE PIENIĄDZE NIE KUPISZ STRACONEGO PRZEZ PAPIEROSY ZDROWIA.
Pomocy w rzucaniu palenia udzielają poradnie dla osób chcących rzucić palenie oraz lekarze rodzinni.
Osoby uzależnione mogą również skorzystać z pomocy udzielanej przez:
Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym: 801 108 108 ( pn-pt 11-19) Skype: jakrzucicpalenie www.gis.gov.pl oraz www.jakrzucicpalenie.pl

Scroll to Top