6 Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego zakończony

Za nami już 6. Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego. Tym razem hasłem przewodnim było „Kobieta w Internecie”. Organizator, którym było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej chciało pokazać, że świat sieci jest pociągający, ale też może przynosić zagrożenia. Internet jest czymś już prawie codziennym w naszych czasach, nie unikniemy tego. Trzeba umieć tylko dobrze z niego korzystać. Podczas sejmiku pokazano w prezentacjach obszary korzystania z Internetu, którym są media, w tym media społecznościowe, możliwość zakupów przez Internet i komunikacji. Na sejmik 6 marca br. zjechało ok. 250 osób – aktywnych kobiet z gmin powiatu bialskiego. Wśród kobiet byli też szacowni mężczyźni – Arkadiusz Maksymiuk – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Stefan Klimiuk – skarbnik powiatu czy Romuald Kulawiec – inspirator sejmiku.
Spotkanie zaczęło się jednak od ciepłych słów, skierowanych do zebranych pań Jana Jańczuka – sekretarza powiatu bialskiego, który wyjątkowo w tym roku zastępował starostę bialskiego. Życzenia dopełnił śpiew i muzyka zespołu Jutrzenka ze Sławacinka Starego. Następnie zebrani wysłuchali krótkiego wystąpienia na temat mediów i nośników elektronicznych. Przedstawił ją Tomasz Marciniuk nauczyciel informatyki pracujący w Zespole Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim. Radio Biper przedstawiło informacje na temat funkcjonowania mediów w Internecie, jakie są dostępne, z jakich form korzystają, co można znaleźć, ale też czego trzeba unikać. Mariusz Maksymiuk zwrócił uwagę, że w świecie wirtualnym nie jesteśmy anonimowi, to co piszemy zostawia swój ślad i jest również źródłem informacji o nas. Zaproponował także współpracę z ich portalem informacyjnym.
Po tych istotnych kwestiach przyszedł czas na kolejny występ artystyczny tym razem zespołu „Macierz” z Ortela Królewskiego. Panie ze śpiewem i życzeniami wprowadziły swojską, radosną atmosferę, bo przecież sejmik to święto kobiet z powiatu bialskiego.
Wiele osób robi zakupy przez Internet. Stąd też powiatowy rzecznik konsumentów Ewa Tymoszuk przedstawiła uwarunkowania prawne wynikające z nowych zapisów ustawowych pomocnych w dochodzeniu swoich racji podczas zwrotów rzeczy zakupionych drogą elektroniczną.
I na koniec była dobra praktyka – Zofia Rydel – Kośmider emerytowana polonistka i ceniona w Polsce poetka z Białej Podlaskiej mówiła o stronach, które mogą zainteresować panie i z czego dziś można w Internecie korzystać.
Oprócz wysłuchania prelekcji można było zakupić rękodzieło, biżuterię, słodkości, kosmetyki. Podczas tego czasu wystawiły się ze swoimi pracami na stoiskach aktywne panie gminy Janów Podlaski, Biała Podlaska, Drelów, miasta Terespol, a także Stowarzyszenia Aktywni Gminy Międzyrzec, Teresa Antoniuk, sklep Zumila, Mary Kay, Avon, Biżuteria z Międzyrzeca Podlaskiego, FAPA – Fundacja Programów Pomocy Dla Rolnictwa.
Rozmowy i dyskusje prowadzono w przerwach na kawę i przy tradycyjnym już na tych spotkaniach kanapkowym poczęstunku.
Sejmiki cieszą się dużym zainteresowaniem i sympatią. Oczywiście trudno poruszyć wszystkie kwestie nurtujące panie w przeciągu kilku godzin. Sejmik ma być raczej inspiracją i wyrazem szacunku pięknej działalności kobiet w różnych obszarach ich życia.