Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie – relacja

Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, współorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Gminne Centrum Kultury w Drelowie, jest stałym punktem w kalendarzu wydarzeń regionalnych. Poziom tegorocznych przesłuchań był wysoki, a artyści ludowi zaprezentowali unikalny repertuar i styl wykonawczy, charakterystyczny dla poszczególnych mikroregionów Południowego Podlasia. Na Przeglądzie w drelowskim GCK zaśpiewały zespoły śpiewacze, śpiewaczki solistki oraz zagrali muzykanci tradycyjni. Kategorie występów były następujące:

Kategoria „Mistrz – Uczeń”
Zuzanna Stefaniuk i Zofia Nestorowicz (śpiew)
Oliwia Spychel i Zdzisław Marczuk (skrzypce)
Gabriela Wowczeniuk i Zdzisław Marczuk (skrzypce)

Kategoria „solista – instrumentalista”
Paulina Jakoniuk (skrzypce)

Kategoria „Zespół śpiewaczy”
„Leśne Echo” z Zaścianek
„Sokotuchy” z Białej Podlaskiej
„Pawłowianki” z Janowa Podlaskiego

Kategoria „Śpiewak – solista”
Maria Ochnik
Angelika Magier

Kolejnym etapem zmagań muzyków tradycyjnych był Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, na który zakwalifikowali się: Oliwia Spychel, Gabriela Wowczeniuk, Paulina Jakoniuk, Zespół „Sokotuchy”, Maria Ochnik i Angelika Magier. Decyzją jury, do reprezentowania powiatu bialskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zostali wytypowani: śpiewaczka Maria Ochnik, Angelika Magier, skrzypaczka Paulina Jakoniuk oraz Zdzisław Marczuk z uczennicami: Gabrielą Wowczeniuk i Oliwią Spychel.

Od sześciu lat Powiatowemu Przeglądowi Kapel i Śpiewaków Ludowych towarzyszą wystawy z cyklu „Mamo, tato! Nie pal!”. Tematem tegorocznej wystawy jest „Przędzalnictwo na Południowym Podlasiu”.

Wystawa poświęcona głównie obróbce lnu przedstawia kolejne etapy przygotowania roślin do wytworzenia z nich nici i tkanin. Maszyny i urządzenia rękodzielnicze, półprodukty roślinne oraz gotowe wyroby można podziwiać do końca czerwca 2019 r. w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Drelowie.

Tekst: Gminne Centrum Kultury w Drelowie

Foto: Aleksandra Lewczuk, współpracownik Gminnego Centrum Kultury w Drelowie

Scroll to Top