„Jak to na wsi niegdyś bywało… – inscenizacja życia na wsi”

W niedzielę 26 września w Domu Ludowym w Zaściankach odbyła się powiatowa inscenizacja pod hasłem „Jak to na wsi niegdyś bywało… – inscenizacja życia na wsi”, pn. „Zapraszamy do chatki, gdzie wiszą makatki”. Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim oraz zespół „Leśne Echo” z Zaścianek.

Wydarzenie rozpoczęli najmłodsi uczestnicy – dzieci i młodzież z zespołu ludowego „Hreczka” z Zaścianek, nad których występem czuwała Pani Zofia Nestorowicz. Pani Zofia, członkini zespołu „Leśne Echo”, przygotowuje repertuar, szyje stroje, haftuje i wije wianki.
Głównym punktem programu było wystawienie barwnej i humorystycznej inscenizacji pod tytułem „Zapraszamy do chatki, gdzie wiszą makatki” w wykonaniu zespołu „Leśne Echo”. „Dobrej gospodyni wszystko w rękach rośnie”, „Dobra gospodyni dom wesołym czyni”, „Mydło najlepsze ciała bielidło”, „Dobra żona gotuje, co mężowi smakuje”, „Żywa woda zdrowia doda” – to tylko niektóre hasła ze starych makatek, które zapewne jeszcze pamiętamy z dzieciństwa. Zostały one wplecione w barwne przedstawienie o życiu na wsi.

„Echo Leśne” zaprezentowało również kilka utworów ze swego repertuaru. Grupie akompaniował na akordeonie Pan Aleksander Szmidt. Gościnnie wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły: „Ale Baby” z kapelą z Berezy, „Sami Swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy, „Kalina” z Wygnanki oraz „Na swojską Nutę” z Zahorowa.

Uroczystość zakończył tradycyjny poczęstunek przygotowany przez gospodarzy wydarzenia przy wsparciu pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i młodzieży – gry i zabawy poprowadziły animatorki Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim.

Zadanie otrzymało wsparcie finansowe Powiatu Bialskiego z działu 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.