Biesiada w rytmach folk i dance

25 i 26 lipca 2015 roku w Sławatyczach odbyła się XXVIII Międzynarodowa Biesiada Nadbużańska połączona z Dniami Sławatycz zorganizowana przez Starostę Bialskiego, Wójta Gminy Sławatycze, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Sławatycze, Zespół Szkół oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski. Jest to jedna z najdłużej organizowanych imprez plenerowych w naszym regionie. Toteż nie dziwi fakt, że przyciągnęła tłumy.
Na scenie królowały śpiew, taniec i muzyka ludowa, zaś w specjalnie przygotowanych namiotach – rękodzieło ludowe, potrawy regionalne przygotowane przez Panie z Sołectw z Jabłecznej, Krzywowólki, Nowosiółek i Sławatycz. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Otwartymi zawodami wędkarskimi na zbiorniku Sołodownia, gdzie rywalizowano o Puchary ufundowane przez Starostę Bialskiego. I miejsce zdobył Marcin Goławski, II nagroda przypadła Pawłowi Wasilewskiemu a III miejsce zdobył Paweł Basiak. W samo południe rozpoczął się Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Wójta Gminy Sławatycze. Po zaciętej rywalizacji trwającej około 6 godzin wygrał zespół Biała Podlaska I, na drugim miejscu znaleźli się zawodnicy Biała Podlaska Mickiewicza, a na trzecim – LKS Sławatycze.
Po dużej dawce emocji sportowych wieczorem rozpoczęły się występy artystyczne. W sobotę na scenie najpierw pojawili się najmłodsi adepci sztuki estradowej: Perełki oraz Wesołe Nutki; w dalszej części najmłodszych uczestników zabawiali aktorzy z Białegostoku w programie muzycznym „Majka cover”z konkursami.
Podczas sobotnich obchodów Dni Sławatycz na scenie można było także obejrzeć występ zespołów Brevis i Trio Ilfebo z BCK w Białej Podlaskiej oraz Nadbużańskie Słowiki z GOK w Sławatyczach a także prezentacje wokalne solistów wymienionych grup laureatów konkursów i festiwali. W godzinach nocnych dyskotekę pod gwiazdami poprowadził DJ JAY.
W niedzielę 26 lipca odbyły się główne uroczystości XXVIII Międzynarodowej Biesiady Nadbużańskiej, która rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w intencji jej uczestników, mieszkańców Sławatycz i przybyłych gości. Następnie nastąpiło oficjalne otwarcie Biesiady przez Starostę Bialskiego Tadeusza Łazowskiego i Wójta Gminy Grzegorza Kiec. Spośród gości swoją obecnością zaszczycili m. innymi Andrzej Marciniuk Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, Mariusz Kiczyński członek Zarządu Powiatu Bialskiego, Krzysztof Łojewski – dyrektor Banku Spółdzielczego w Łomazach, przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, księża, wójtowie gmin, radni Rady Gminy na czele z Przewodniczącą Rady Józefą Buczek, dyrektorzy Szkół i Gminnych Instytucji Kultury, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji kultury z Białorusi. W dalszej części odbyły się występy zespołów folkowych, śpiewaczych, tanecznych, kapel, solistów z gmin nadbużańskich reprezentujących powiaty: łosicki, bialski, włodawski i radzyński a wśród nich: Nadbużańska Kapela Sławatycze-Rossosz, Zespół Pogodna Jesień z Konstantynowa, Zespół mandolinowy z Sarnak, Zespół Wrzos z Kąkolewnicy, Zespół Jarzębina z Zabłocia, Zespół Cygańskie rytmy z Hańska, Zespół Łuczyna z Brześcia, Duet akordeonistów MIX z Kobrynia, Soliści estrady z Kobrynia, Grupa akrobatyczna z Kobrynia.
Po prezentacjach wykonawców z gmin nadbużańskich i zespołów z Białorusi odbył się koncert gwiazdy popołudnia Zespołu MASTERS. Zgromadzona publiczność co chwilę nagradzała rzęsistymi oklaskami przeboje prezentowane przez Pawła Jesionowskiego między innymi Żono moja, Bella, Mazureczka.
Po żywiołowym koncercie przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu III edycji Smaków Regionalnych. I miejsce przyznano dla Pań z Sołectwa Nowosiółki, II miejsce KGW Aktywne Kobiety z Jabłecznej i Sołectwo Sławatycze III miejsce na podium przypadło dla KGW z Krzywowólki. Wręczono również puchary zwycięzcom turnieju siatkówki plażowej i zawodów wędkarskich. W niedzielę także odbył się koncert dedykowany przez Gospodarzy Biesiady uczestnikom imprezy podczas, którego można było wysłuchać występów: Gabrieli Chomiczewskiej, Elżbiety Gruszkowskiej, Janusza Pruniewicza, Natalii Marczuk, Izy Jaszczuk oraz Oliwii Popko.
Niesamowite emocje towarzyszyły podczas losowania nagród Loterii Fantowej. Nagrodą główną do wygrania był rower miejski ufundowany przez Wójta Gminy Sławatycze jak też wiele innych nagród ufundowanych przez sponsorów imprezy. Kupony konkursowe można było nabyć pierwszego i drugiego dnia imprezy.
Tego dnia na scenie w późnych godzinach wieczornych wystąpili kolejni wykonawcy estrady zespół DIADEM oraz POLAK Band. Przybyli goście mogli także zobaczyć pokaz laserowy na podkładzie muzycznym. Na koniec dwudniowej imprezy odbyła się zabawa z zespołem „PASSAT”. Oprócz występów zespołów organizatorzy zorganizowali mnóstwo innych atrakcji m.in. kiermasz wyrobów rzemieślniczych, degustacja potraw nadbużańskich, pokazy i prezentacje firm biorących udział w imprezie, wesołe miasteczko, spływy kajakiem i katamaranem po rzece Bug oraz wiele innych atrakcji.