Delegacja oświatowa z Francji w powiecie bialskim

Na terenie powiatu bialskiego od 12 do 16 października gościmy delegację francuską. Są to dyrektorzy szkół ponagimnazjalnych, którzy przybyli, by zapoznać się z pracą szkolnictwa, szczególnie zawodowego i nawiązać współpracę.

Realizację swojego programu wizyty po powiecie bialskim zaczęli od porannego spotkanie 13 października ze starostą bialskim Mariuszem Filipiukiem, który pokrótce przedstawił funkcjonowanie samorządu powiatowego i życzył miłych wrażeń oraz efektywnych spotkań. Wizycie towarzyszyła Marianna Tumiłowicz dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, który organizuje pobyt gości z departamentu Deux–Sèvres.

Bezpośrednio po spotkaniu wszyscy udali się na Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej do Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim.

W planach dyrektorzy z Francji mają jeszcze dzisiaj zapoznanie się z ofertą edukacyjną Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej, a także poznają systemem kształcenia nauczycieli w Polsce w Wydziale Nauk Zdrowia i Nauk Społecznych Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej.

Jutro poznają system kształcenia zawodowego i ogólnego w szkołach prowadzonych przez powiat bialski z Międzyrzeca Podlaskiego, czyli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespole Szkół Ekonomicznych oraz Liceum Ogólnokształcącym. Popołudniu natomiast delegacja spotka się z przedstawicielami oświaty powiatu bialskiego i wysłucha prelekcji nt. „System oświaty w Polsce”. W sobotę goście z Francji zwiedzą stolicę województwa, a więc Lublin.