Delegacja węgierskich nauczycieli w powiecie bialskim

Powiat bialski gości właśnie delegację nauczycieli z Węgier. Jest to 5 wizyta w ramach współpracy podjętej w 2010 roku ze stroną węgierską przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej.
Nauczyciele z Węgier, którzy do Polski przyjechali 4 kwietnia zwiedzali m.in. teren szkoły ZSCKR w Leśnej Podlaskiej, Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy, Stadninę Koni w Janowie Podlaskim i bazylikę leśniańską. Odwiedzali i rozmawiali z przedsiębiorcami i rolnikami z terenu naszego powiatu. Delegację przyjął także starosta bialski Mariusz Filipiuk, który wyraził nadzieję na kontynuację dobrze rozwijającej się współpracy polsko – węgierskiej. W spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej uczestniczyła również dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Marianna Tumiłowicz, dyrektor Zespołu Szkół CKR w Leśnej Podlaskiej Anna Sęk oraz Jarosław Dubisz dyrektor Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim, który również współpracuje z węgierskimi szkołami.
W ramach współpracy realizowane są projekty unijne takie jak „Leonardo da Vinci” czy aktualnie prowadzony program „Erasmus+”, umożliwiający organizowanie wyjazdów nauczycieli i uczniów na staże zawodowe. Uczniowie węgierscy przyjeżdżający na staż zawodowy w Polsce odbywają go w janowskiej stadninie. W czasie pobytu zakwaterowani są internacie szkoły w Leśnej Podlaskiej. Polscy uczniowie wyjeżdżali do Węgier w latach 2014 i 2016. Wówczas 18-osobowa grupa odbywała staż zawodowy w Gyomaendrod w gospodarstwie Szkoły Rolniczej Bethlen Gabor.