Dzień Działacza Kultury powiatu bialskiego

W klimatycznych murach Domu Kultury w Hrudzie spotkano się, by świętować Dzień Działacza Kultury. Odbył się on 30 maja br. Na zaproszenie Mariusza Filipiuka – starosty bialskiego przybyli samorządowcy, pracownicy instytucji kultury oraz społecznicy. Wśród nich byli obecni m.in.: Andrzej Marciniuk – kierownik filii Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, Marian Tomkowicz  – wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Janusz Skólimowski  – wicestarosta bialski, Arkadiusz Maksymiuk  – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Białej Podlaskiej,  Tomasz Bylina  – wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Marzenna Andrzejuk  – radna powiatu bialskiego, Zbigniew Kot – burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski, Jacek Szewczuk – wójt gminy Rokitno, Marek Korpysz – wójt Gminy Sosnówka, a w imieniu wójta gminy Biała Podlaska – Grażyna Majewska – sekretarz gminy, jak również Alexander Sawczuk – przewodniczący brzeskiego obwodowego stowarzyszenia publicznego „strażacy ochotnicy”.

Powiatowy Dzień Działacza Kultury był okazją do podziękowań i życzeń, ale również do podsumowania konkursów: Samorząd gminny przyjazny kulturze i „Bialskie Talenty”, obydwa za 2016 r.

Wręczone zostały także medale „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Bożenie Pawlinie – Maksymiuk – prezesowi Fundacji Nadbużański Uniwersytet Ludowy i Marii Sawczuk – dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie, a dyplom uznania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Aleksandrze Melaniuk – dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Leśnej Podlaskiej.

Między poszczególnymi częściami można było zobaczyć zdolnych mieszkańców gminy Biała Podlaska oraz „Bialskie Talenty”. Zaprezentowały się: zespół obrzędowo-śpiewaczy z Hruda, przedstawiciele Młodzieżowej Grupy Tanecznej „Macierzanka” i Zespołu Tanecznego „Figiel” z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, Zespół „Zorza” z Cicibora Dużego, Natalii Marczuk, Cezary Cap i Wiktoria Leszczyńska, a także Zespół „Sokotuchy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej.

Już po raz czwarty został podsumowany konkurs „Samorząd gminny przyjazny kulturze”. Za 2016 rok tytuł ten otrzymało Miasto Miedzyrzec Podlaski. Podziękowania odebrali z rąk starosty bialskiego również przedstawiciele gmin: Sosnówka, Drelów, Terespol, Międzyrzec Podlaski, Łomazy, Sławatycze.

Starosta bialski nagrodził za ubiegły rok 5 zdolnych młodych osób z powiatu bialskiego, tym samym podsumował „Bialskie Talenty” za 2016 r. Statuetkę, dyplom oraz nagrodę pieniężną otrzymali: w dziedzinie kultury Natalia Marczuk (śpiew, plastyka) z Gimnazjum w Tucznej i Wiktoria Leszczyńska (taniec) z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, sportu – Patrycja Waszczuk (szachy) z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, Jakub Celiński (pływanie) z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, nauki – Karolina Borkowska z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim. W tym roku przyznane zostało również Grand Prix laureatowi, który za swoje osiągnięcia otrzymałby 3 Bialski Talent w swojej naukowej karierze. Został nim Rafał Stepulak z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim. Nagrodzonym towarzyszyli rodzice, opiekunowie oraz dyrektorzy szkół, w których się uczą.

Wszystkim obecnym starosta bialski przygotował życzenia z okazji Dnia Działacza Kultury.

Po części oficjalnej można było zwiedzić Pracownie Tkacką oraz wymienić doświadczenia i porozmawiać o aktualnej sytuacji kultury w danych środowiskach.

Tekst: Anna Jóźwik/ Zdjęcia: Grzegorz Panasiuk