Europejski Tydzień Szczepień „Zapobiegaj. Chroń. Szczep”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej informuje, że od 21 do 27 kwietnia 2012 roku obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom oraz zwiększenia świadomości społecznej w tej kwestii.

W obchodach aktywnie uczestniczą kraje całego regionu europejskiego. Szczepienia ochronne są najważniejszym odkryciem medycyny i przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Dzięki szczepieniom udało się znacznie zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby. Choroby zakaźne – wirusowe i bakteryjne – szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań. Szczepionki sprawiły, że takie przypadki stały się rzadkością. Niestety, spowodowały także, że wiele osób nie szczepi siebie ani swoich dzieci, bo „nie ma niebezpieczeństwa”. Obecnie priorytetem w zakresie szczepień ochronnych jest maksymalne zwiększenie wykorzystania aktualnie dostępnych szczepionek i zapewnienie środków na ich finansowanie dla jak najszerszych grup społeczeństwa. Szczepienia ochronne u dzieci są realizowane wg tzw. „Kalendarza szczepień”. Wszystkie szczepienia, które tam się znajdują, są obowiązkowe i bezpłatne. Dziecko jest szczepione w swojej Rejonowej Przychodni i o wykonanie tych szczepień mają obowiązek zadbać rodzice i lekarz rodzinny.
W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można uzyskać bezpośrednio lub telefonicznie w dniu
24.04.2012r. od godz. 800 do 1500, w punkcie informacyjnym Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Sekcji Nadzoru P/Epidemicznego przy ul. Warszawskiej 18, tel. 83 344 41 60 wew. 34
Uwaga! Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kibicom, którzy planują wyjazd do Polski i na Ukrainę na Euro 2012 oraz wszystkim osobom związanym z przygotowaniem i przeprowadzeniem imprezy upewnić się, że mają aktualne szczepienia, szczególnie przeciw odrze i różyczce.