Europejskie Dni Dziedzictwa – zaproszenie do powiatu bialskiego

Zachęcamy do skorzystania z oferty kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, zaplanowanej na dwa weekendy – 13-14 i 20-21 września 2014 r. Hasłem przewodnim jest – „Dziedzictwo – źródło tożsamości”.

Na terenie całej Polski odbywają się przedsięwzięcia kulturalne, historyczne, społeczne, edukacyjne, wystawy, warsztaty, prelekcje itp. Wszystkie imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mają charakter otwarty i są bezpłatne.
Szczegóły wraz z informacją o odbywających się imprezach na terenie całego kraju można uzyskać na stronie: www.edd.com.pl

zaproszenie w formie spotu

Poniżej natomiast informacja o przedsięwzięciach z terenu powiatu bialskiego:

13.09.2014. od godz. 11.00 Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Romanów 25; 21-518 Sosnówka. „Przyszłość dobywa się zawsze z ziarna przeszłości”. Otwarcie 2 wystaw czasowych : „Na pamiątkę dnia tego aby przyszłe pokolenia wiedziały…”, zorganizowana w związku z 135 rocznicą jubileuszu 50 lecia pracy literackiej Józefa Ignacego Kraszewskiego, druga wystawa będzie prezentacją twórczości 2 artystów związanych z regionem „Bożena Wyszatycka, Stanisław Baj – Batiki i akwarele”.

13- 20.09.2014 Organizator: Gminny Ośrodek Kultury, Antoni Chorąży, Stowarzyszenie „Bużanie”, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Sławatycze
• Prezentacja zabytkowych eksponatów i starych fotografii związanych z historią i tradycją Olędrów (prywatne muzeum Antoniego Chorążego) do zwiedzania dla grup zorganizowanych)
W miesiącu wrześniu można uczestniczyć w spływach kajakowych jak też katamaranem po rzece Bug odcinek Sławatycze – Mościce Dolne, Mościce Dolne – Jabłeczna; również zwiedzić zabytki znajdujące się na terenie gminy Sławatycze (kontakt; 509 270 222 – katamaran, 606 972 793 – kajaki)

19.09.2014 r. Szkoła Podstawowa w Sosnówce, 21-518 Sosnówka 117. – Prelekcje – „U źródeł naszej tożsamości”, apel „Czym była rzeka dla dawnych ludów”, wystawa „Przedmioty już dziś prawie zapomniane.

20.09.2014 r. od godz. 12.00 w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Romanów 25; 21-518 Sosnówka odbędzie się wydarzenie pt. „Dożynki u Krzysztofa Kraszewskiego” oraz otwarcie wystawy „Nasz Kościuszko”, gdyż według tradycji regionalnej Tadeusz Kościuszko miał odpłynąć Bugiem w swoją pierwszą podróż.

20 wrzesień 2014 r. godz. 17.00 sala Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach
Wystawa połączona z prezentacją multimedialną „Polescy Olędrzy z Nejdorf i Nejbrow (historia, tradycja i rzemiosło)”
– prezentacja wystawy „Olęderscy wozacy”
– projekcja filmu „Olędrzy z nad Bugu”

21.09.2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Sosnówce – Otwarte spotkanie międzypokoleniowe z udziałem regionalnych twórców ludowych.

Szczegóły u organizatorów