Gminy podpisały porozumienie z Urzędem Marszałkowskim

7 sierpnia w Białej Podlaskiej obyło się podpisanie porozumienia z gminami dotkniętymi i zagrożonymi wirusem ASF w sprawie wsparcia rządowego „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykańskiego pomoru świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”.

W spotkaniu wójtom i przedstawicielom gmin naszego powiatu towarzyszył starosta bialski Mariusz Filipiuk. Porozumienie, które z reprezentantami 35 samorządów podpisał wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta, dotyczy również współpracy w ramach zapowiedzianej pod koniec czerwca akcji zgłaszania padłych dzików. Na sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego radni jednomyślnie przegłosowali apel do rządu w sprawie konieczności podjęcia zdecydowanych działań w obliczu trudnej sytuacji związanej z wystąpieniem wirusa.

Podczas ostatniej sesji Sejmiku, która odbyła się 24 lipca, na wsparcie rządowego programu i realizację akcji zgłaszania dzików zarezerwowano 450 tys. zł. Oznacza to, że od 7 sierpnia osoby, które na terenie gmin objętych porozumieniem za każdego odnalezionego padłego dzika otrzymają 200 zł.

Każdego dzika należy w pierwszej kolejności zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii, który wystawi odpowiednie zaświadczenie. Następnie z dokumentem trzeba udać się do właściwego urzędu gminy i złożyć wniosek o wypłatę nagrody. W urzędzie będą przygotowywane imienne listy osób, które znalazły dziki. Listy te będą przysyłane do Urzędu Marszałkowskiego, który będzie wypłacał pieniądze. Niezbędne formularze będą dostępne w urzędach gmin. Akcja ma trwać do 15 grudnia.

Wśród sygnatariuszy porozumienia znalazły się następujące gminy powiatu bialskiego: Biała Podlaska (gmina wiejska i gmina miejska), Drelów, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy, Międzyrzec Podlaski (gmina wiejska i gmina miejska), Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Terespol (gmina wiejska i gmina miejska), Tuczna, Wisznice, Zalesie oraz gminy: Dębowa Kłoda, Hanna, Jabłoń, Kąkolewnica, Komarówka Podlaska, Łuków, Milanów, Parczew, Podedwórze, Siemień, Trzebieszów, Ulan-Majorat, Włodawa, Wohyń, Wyryki.

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z załączonym regulaminem akcji. REGULAMIN

Scroll to Top