X Wystawa Koni Zimnokrwistych w Tucznej

Tuczna po raz dziesiąty stała się stolicą koni zimnokrwistych. 6 sierpnia na tamtejszym boisku szkolnym odbyła się wojewódzka wystawa koni tej rasy. Wydarzenie jak co roku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Oprócz hodowców i wystawców zgromadziło wielu mieszkańców powiatu bialskiego, pasjonatów koni oraz zaproszonych gości. Wśród nich znalazł się m.in. starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Po oficjalnym otwarciu wystawy przez wójta gminy Tuczna Zygmunta Litwiniuka odbyły się prezentacje klaczy i ogierów Sokólskich. Zaprezentowane zostały również klacze rasy Polski Koń Zimnokrwisty i Arden Polski. Komisja punktowała chód koni (kłus, stęp), a także pokrój, kondycję i wygląd zgłoszonych do konkursu zwierząt. Przed publicznością swoje umiejętności jeździeckie pokazała 14-letnia Nikola Żmudzińska.

Organizatorzy przygotowali zgromadzonym w Tucznej gościom wiele atrakcji. Zgromadzeni w Tucznej goście mogli obejrzeć pokaz woltyżerki w wykonaniu grupy Uczniowskiego Klubu Sportowego Volteo z Warszawy oraz skorzystać z przejażdżki bryczką i kucykiem.

Organizatorami wystawy byli wójt gminy Tuczna i przewodniczący rady gminy Tuczna, Gminna Biblioteka Publiczna w Tucznej, Lubelski Związek Hodowców Koni.

Fot. I. Chajkaluk