imieniny Marszałka Piłsudskiego w Powiecie Bialskim

Z okazji imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego z inicjatywy starosty bialskiego złożono kwiaty pod pomnikami i miejscami pamięci związanymi z tą wielką postacią, szczególnie upamiętniającymi przemarsz Legionów Piłsudskiego po Podlasiu. Uroczystości, które odbyły się w Sitniku (gm. Biała Podlaska), Leśnej Podlaskiej, Mariampolu (gm. Leśna Podlaska), Konstantynowie, Janowie Podlaskim i Białej Podlaskiej w dniu 19 marca dowodzą, że pamięć o Marszałku Piłsudskim jest ciągle żywa w społecznościach lokalnych i świadczy o szacunku do przeszłości oraz wdzięczności za niepodległość naszej ojczyzny. Trzeba podkreślić, że przedwojenne obchody imienin Marszałka miały rangę święta narodowego. Cieszy zatem fakt, że ta tradycja została reaktywowana.

W Sitniku pod pomnikiem upamiętniającym postać Marszałka kwiaty i symboliczny znicz złożyli starosta bialski Tadeusz Łazowski, sekretarz Powiatu Jan Jańczuk, Dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej ppłk. Leszek Wojciechowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej st. bryg. Zbigniewa Łaziuka, zastępca komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białej Podlaskiej mjr Grzegorz Celiński, zastępca Komendanta Miejskiego Policji mł.insp. Jerzy Kwaśniewski, por. Marek Zięba ze Straży Granicznej, a przede wszystkim społeczność gminy Biała Podlaska z wójtem Wiesławem Panasiukiem na czele. Były obecne poczty sztandarowe i uczniowie placówek oświatowych z gminy. Przed złożeniem kwiatów słowo o historii obecności Piłsudskiego i jego legionów na Podlasiu powiedział do zebranych dr Szczepan Kalinowski – regionalista.
Pod następnym pomnikiem w Leśnej Podlaskiej społeczność gminy reprezentował wójt Marian Tomkowicz. Również i tutaj były obecni przedstawiciele powiatu oraz służ mundurowych.
Następnie zebrani udali się do Mariampola, gdzie miejscowa ludność z funduszu sołeckiego odnowiła kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego. Widać było, że ludność postarała się, aby to miejsce było wyróżnione. Na złożenie kwiatów przybyli obok sołtysa, także inni mieszkańcy wioski, a wśród nich także Albina Mirończuk, która uczestniczyła w odsłonięciu kopca prawie 80 lat temu.
W Konstantynowie na delegację z powiatu i służby mundurowe czekała już młodzież szkolna z opiekunami oraz poczty sztandarowe i wójt gminy Romuald Murawski. Tak jak przy każdym pomniku pamięci do zebranych kilka słów powiedział starosta bialski, wójt gminy, dziękując za obecność oraz dr Szczepan Kalinowski o dziejowych wydarzeniach związanych z postaciom wielkiego męża stanu.
Kwiaty złożono także pod pomnikiem w Janowie Podlaskim. Tutaj społeczność Janowa Podlaskiego i szkolną reprezentowali uczniowie zajęć edukacyjnych z policji i straży granicznej Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim z opiekunami i dyrektorem Jarosławem Dubiszem na czele.
Ostatni przystanek w tym swoistym rajdzie patriotycznym był w Białej Podlaskiej. Tutaj na fasadzie dworca PKP znajduje się tablica pamiątkowa związana ze spotkaniem Marszałka z delegacją obywateli i dekoracją medalami dowódcy i żołnierzy 34 Pułku Piechoty. Służby mundurowe oraz przedstawiciele Powiatu i tutaj złożyli kwiaty z okazji imienin Józefa Piłsudskiego.

Sitnik

Leśna Podlaska