INFORMACJA DLA KÓŁ ŁOWIECKICH Z POWIATU BIALSKIEGO NA TEMAT POLOWAŃ

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej informuje, że polowania zbiorowe mogą odbywać się tylko zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2017 r w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U.2015,711 z dnia 2015.05.25 ze zm.).

Na terenie powiatu bialskiego mogą być obecnie organizowane w następujący sposób :

1. na obszarze zagrożenia (strefa niebieska) obejmującym tereny gmin Drelów, Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska, Leśna Podlaska, Konstantynów, Janów Podlaski, Rokitno, Zalesie, Terespol, Piszczac, Kodeń – polowania zbiorowe mogą się odbywać, ale bez udziału psów.
  2. na obszarze z ograniczeniami (strefa czerwona) obejmującym tereny gmin Rossosz, Wisznice, Sławatycze, Sosnówka, Tuczna, Łomazy – polowania zbiorowe mogą odbywać się z udziałem psów.

Wszystkie upolowane dziki podlegają przechowywaniu w nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną chłodniach do czasu otrzymania wyników badań laboratoryjnych w kierunku asf. Polowania muszą być prowadzone zgodnie z regulaminem polowań a w szczególności należy przestrzegać zakazów wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie, zwłok dzików, tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia praez ludzi pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły być skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń, nie uczestniczenia w polowaniach przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przestrzeganie dezynfekcji osobistej i sprzętu po polowaniu. Dezynfekcja osobista 2% roztworem Virkonu dotyczy rąk, odzieży, obuwia wszystkich uczestniczących w polowaniach nie tylko zbiorowych, a także indywidualnych (myśliwi, naganiacze, psy oraz sprzęt myśliwski, samochody, inne pojazdy oraz pojemniki, opakowania, miejsca patroszenia, noże, itd.). Transport upolowanego dzika musi być odpowiednio zabezpieczony przed możliwością rozsiewania wirusa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej