Jak dbać o mózg – Środa z Profilaktyką

Jak dbać o umysł, na co dzień by cieszyć się jego świetną sprawnością przez całe życie? Co jeść by wzmocnić kondycję umysłu i jaki jest klucz do zdrowia mózgu? – o tym w ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mózg jest organem, który steruje naszym organizmem. Styl życia, jaki prowadzisz, ma wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Warto zadbać o:

  • stymulację intelektualną – krzyżówki, sudoku, gry logiczne czy naukę języków obcych,
  • aktywność fizyczną – w bardziej dotlenionym mózgu powstają nowe połączenia między neuronami, zwiększając naszą zdolność koncentracji,
  • dietę – dzięki odpowiednio dobranej możesz w prosty sposób polepszyć pamięć i pobudzić mózg do wytężonej pracy.

Jak odżywiać mózg?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z podstawowych elementów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wspomaga pamięć i koncentrację. Prawidłowe odżywianie wpływa bowiem na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

Aby wzmocnić kondycję mózgu, należy jeść:

  • Duże ilości warzyw bogatych w witaminę C i A m.in.: jarmużu, brokułów, różnych odmian sałat, szpinaku i kalarepy – najlepszy efekt daje jedzenie ich 6 razy w tygodniu.
  • Migdały i orzechy – źródło zdrowych tłuszczów i przeciwutleniaczy – spożywaj je przynajmniej 5 razy w tygodniu.
  • Jagody i truskawki – zalecane przynajmniej 2 razy w tygodniu.
  • Fasolę,
  • Pieczywo pełnoziarniste,
  • Ryby i drób.

Niekorzystnie działa dieta uboga w witaminy i składniki mineralne oraz kwasy tłuszczowe omega-3, a obfitująca w cukier i tłuszcze trans.

Klucz do zdrowia – dieta DASH

Skorzystaj z diety DASH Depresja, którą znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl. Takie dietetyczne wsparcie w leczeniu psychoterapeutycznym i farmakologicznym depresji wzmacnia układ nerwowy. Zaproponowane dania są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo. Składniki te pomagają redukować napięcia i stres.

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z podstawowych elementów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wspomaga pamięć i koncentrację.

Dzięki odpowiedniej diecie możesz w prosty sposób poprawić pamięć i pobudzić mózg do wytężonej pracy. 

Więcej o tym jak dbać o umysł, na co dzień – dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Jak dbać o mózg — materiały edukacyjne

Plakat jak dbać o mózg!

Informacja: Lubelski NFZ

Scroll to Top