Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego ws. alkoholu z Czech

Główny Inspektor Sanitarny ponownie przestrzega przed spożywaniem wysokoprocentowego alkoholu zakupionego w ostatnim czasie na terenie Republiki Czeskiej oraz alkoholu niewiadomego pochodzenia (bez banderoli, bez oznakowania wytwórcy i miejsca wytworzenia, itp.).

W dniu 17 września br. na spotkaniu z Kierownictwem Ministerstwa Zdrowia i Krajowym Konsultantem w dziedzinie toksykologii klinicznej, Główny Inspektor Sanitarny przedstawił szczegółową informację dotyczącą decyzji administracyjnej z dn. 16 września br. o wstrzymaniu w obrocie alkoholu o mocy powyżej 20% sprowadzanego z Republiki Czeskiej.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą w całym kraju czynności kontrolne, zgodnie z ustawowymi kompetencjami. Produkty podlegające tej decyzji, podlegają zabezpieczeniu. Pobierane są również próbki do badań. Utrzymywany jest stały kontakt z przedstawicielami władz czeskich. Dotychczas przebadane próbki dostarczone przez polskie służby celne, nie wykazały obecności alkoholu metylowego. Natomiast w wielu przypadkach stwierdzono inne zanieczyszczenia (fuzlowe) świadczące o niskiej jakości tego alkoholu.
Zgodnie z informacją Krajowego Konsultanta w dziedzinie toksykologii klinicznej: dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego 4-15 ml; dawka śmiertelna minimalna 30 ml.
Objawy zatrucia alkoholem metylowym: W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego – pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Nudności, wymioty, bóle brzucha. Spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

Scroll to Top