konferencja prasowa w związku z pracami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

29 stycznia w Międzyrzecu Podlaskim odbyła się konferencja prasowa w związku z pracami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak podaje informacja prasowa przygotowana przez Macieja Dudkiewicza rzecznika prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: „Podwyższone wygodne perony, windy oraz nowy system nagłośnienia i informacji pasażerskiej – to efekt modernizacji trzech stacji na trasie biegnącej z Siedlec do wschodniej granicy. Pięć z dziewięciu peronów jest już gotowych. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zakłada ponadto unowocześnienie trzydziestu przejazdów, sześciu nastawni, czterech wiaduktów oraz dwóch podziemnych przejść i kładki dla pieszych. Dzięki wymianie urządzeń sterowania ruchem i przebudowie przejazdów kolejowych pociągi pasażerskie na tej trasie będą mogły osiągnąć maksymalną prędkość 160 km/h.

W Międzyrzecu Podlaskim podróżni mogą już korzystać z nowego peronu, na który można dostać się windami z gotowej części przejścia podziemnego. – Peron oddany
do użytku w drugiej połowie stycznia został podwyższony, co ułatwi podróżnym sprawne wysiadanie i wsiadanie do pociągu. Na liczącym 300 metrów obiekcie zamontowane zostały nowe wiaty, ławki oraz pozostałe elementy małej architektury – informuje Marta Guz, kierownik kontraktu z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Na stacji trwają dalsze prace związane z budową pozostałej części przejścia podziemnego, które zastąpiło kładkę. Pasażerowie korzystają z dwóch nowych wind, a do zakończenia inwestycji otrzymają
do dyspozycji jeszcze trzecią. Stacja zostanie wyposażona w nowoczesny system nagłośnienia, wyświetlacze i monitoring.

Modernizacja trzech stacji prowadzona przez PLK uzupełnia prace, które wykonano na trasie Siedlce – Terespol. Przebudowano wówczas tory, sieć trakcyjną, przejazdy kolejowe oraz obiekty inżynieryjne. Dzięki temu pokonanie pociągiem liczącej ponad 200 km trasy
z Warszawy do Terespola zajmuje 2h 30 min. Zakończenie modernizacji stacji w Siedlcach, Łukowie i Międzyrzecu Podlaskim zaplanowano na III kwartał 2015 r. Koszt tego zadania
to ponad 500 mln zł.”

Jednakże spotkanie było też okazją do wyrażenia dezaprobaty zaproszonych na spotkanie osób, co do przeciągających się prac, szczególnie utrudnień związanych z zamknięcia przejazdu w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 813 Międzyrzec Podlaski – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna na odcinku ul. Partyzantów w Międzyrzecu Podlaskim. Swój głos w tej sprawie wyraził m.in. starosta bialski Tadeusz Łazowski, który domagał się pozytywnego i szybkiego załatwienia sprawy, szczególnie, że warunki pogodowe nie są dość uciążliwe, by te prace dokończyć. Tego dotyczy również stanowisko Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, które jednogłośnie przyjęto na sesji 30 stycznia. Rada domaga się w nim zdecydowanych działań w celu przywrócenia ruchu przez przejazd w ciągu ul. Partyzantów i naprawy nawierzchni dróg powiatowych zniszczonych podczas objazdu. Stanowisko otrzymali: Maria Wasiak – Minister Infrastruktury i Rozwoju; Stanisław Żmijan – Poseł na Sejm RP; PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Siedlcach, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Realizacji Inwestycji w Warszawie; GETINSA INGENIERIA S.L. w Siedlcach – Inżynier Projektu; POLAQUA Sp. z o. o. Wólka Kozodowska – wykonawca robót, a także Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Zbigniew Kot – Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski, Krzysztof Adamowicz – Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski; Piotr Kazimierski – Wójt Gminy Drelów.