letnie atrakcje w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie

Dyrektor Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie zaprasza na przedsięwzięcia podejmowane przez tą instytucje kultury w okresie letnim.

Na rozpoczęcie wakacji zaplanowano imprezę promocyjno – integracyjną „Noc świętojańska u Kraszewskiego”. Celem imprezy, która odbędzie się 27 czerwca 2015 r. jest kształtowanie wśród mieszkańców regionu wrażliwości na wartość dziedzictwa historycznego i kulturowego związanego z życiem i twórczością Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz promowanie Muzeum jako miejsca aktywnych spotkań z kulturą,  a przez to przyczynianie się do wzrostu rozpoznawalności placówki na obszarze powiatu i województwa. Impreza plenerowa przybliży tradycje zwyczaje i sposoby obchodzenia słowiańskiego święta sobótkowego.

Bezpłatna impreza Noc świętojańska u Kraszewskiego odbędzie się na terenie zespołu pałacowo-parkowego będącego siedzibą Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Rozpocznie się inscenizacją baśni J. I. Kraszewskiego pt. „Kwiat paproci” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Sosnówce.

Głównym punktem przedsięwzięcia będzie widowisko obrzędowe, wykonane przy zaangażowaniu uczestników imprezy, przeprowadzone przez grupę rekonstrukcyjną            z Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Kilkugodzinny obrzęd będzie obejmował: symboliczne kojarzenie małżeństw, wicie wianków przez dziewczyny i rzucanie ich na wodę, rzucanie ziół w ognisko przez starsze kobiety, rozpalanie ogniska przy pomocy krzesiwa i hubki, skakanie przez ognisko i tańczenie wokół niego, pieśni wokół płonącego ogniska, niesienie sobótkowego ognia do domów, aby nim rozpalić „nowy ogień” na cały rok  i obnoszenie ogni sobótkowych po polach, a wszystko przeplatane tradycyjnymi pieśniami sobótkowymi.

W trakcie uroczystości  zostanie przeprowadzona gra terenowa pod nazwą: Szukamy kwiatu paproci. Wykorzystane w niej zostaną obiekty wchodzące  w skład zespołu dworsko-parkowego (budynek muzeum, kaplica, przyległa „leśniczówka”, park, fosa), a także prywatne obiekty na terenie wsi Romanów.

Innym elementem towarzyszącym uroczystości będzie konkurs na najsmaczniejszy wypiek, który swoim składem i wyglądem będzie kojarzył się z tradycją Nocy Świętojańskiej, a skierowany będzie do starszej części środowiska lokalnego, w tym do osób prywatnych i członkiń miejscowych kół gospodyń wiejskich.

W trakcie trwania uroczystości inna grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje najdawniejsze sposoby sporządzana potraw na ogniu, tj. pieczenie podpłomyków, którymi częstowani będą uczestnicy imprezy.

Podczas zabaw przy ognisku wystąpi zespół śpiewaczy „Biesiadnicy”, który swoim repertuarem będzie nawiązywał do tradycji sobótkowych, a także regionalnych.

Poza tym dzieci i młodzież zaproszone będą do konkursu wiedzy pod hasłem: „Las-zielony skarbiec”.

Wszystko po to, aby przybliżyć odbiorcom najbardziej znane utwory J.I. Kraszewskiego tj. powieść „Starą baśń” i baśń pt. „Kwiat paproci”.

W dniu 26 lipca 2015 r. w kaplicy znajdującej się na terenie zespołu parkowo –dworskiego odbędzie się odpust parafialny ku czci św. Anny. W związku z obchodem tych uroczystości udostępnione będą bezpłatnie do zwiedzania ekspozycja stała oraz wystawy czasowe.

W sierpniu planowany jest „Jeden dzień w Romanowie”. Akcja będzie skierowana do dzieci w wieku od 5 do 13 lat mieszkających lub spędzających wakacje na terenie gminy Sosnówka. W tym dniu dzieci będą mogły bezpłatnie obejrzeć ekspozycję Muzeum oraz wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych na ten dzień np. zajęcia plastyczne, słuchanie bajek J. I. Kraszewskiego oraz gry i zabawy w parku.

Ponadto w okresie wakacyjnym w godzinach od 10:00 do 18:00 będą udostępnione dla zwiedzających ekspozycja stała – „Życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego” oraz wystawy czasowe  „Na pamiątkę dnia tego – by przyszłe pokolenia wiedziały” i „Dzieci ilustrują utwory Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie”.