Miasto i powiat wsparły akcję „Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie”.

Kobiety z miasta Biała Podlaska oraz powiatu bialskiego otrzymały możliwość wykonania bezpłatnego badania ginekologicznego, a wszystko to dzięki udziałowi w VI ogólnopolskiej akcji „Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie” przeprowadzonej z inicjatywy firmy Gedeon Richter Polska.

Mobilny gabinet ginekologiczny podróżując po Polsce odwiedził m.in. miasta Międzyrzec Podlaski i Białą Podlaską. W dniach 9-10 maja kobiety z miasta Biała Podlaska oraz powiatu bialskiego otrzymały szansę na bezpłatne badania ginekologiczne, które obejmowały: badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną oraz test na obecność wirusa HPV.

Aby wziąć udział w badaniu należało wcześniej zgłosić się przez stronę internetową organizatora akcji. Dodatkowo panie, które przeszły badania, otrzymały w prezencie voucher na pakiet badań hormonalnych.

Akcji przyświeca hasło „Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie”.

Zachęcamy i kobiety i mężczyzn do wzajemnego zachęcania się do przeprowadzania regularnych badań profilaktycznych. Dzisiaj zapraszamy mieszkanki do pakietu badań, które pozwolą wykryć groźne choroby i zachować dobry stan zdrowia. Działamy w interesie kobiet, ale też ich rodzin, mężczyzn, wszystkich zainteresowanych, bo zdrowa kobieta to też zdrowa rodzina, szczęśliwe dzieci i szczęśliwy partner. Nasz gabinet wyposażony jest w USG do badania transwaginalnego, wykonujemy także cytologię płynną i test na HPV. Badania przeprowadzają ginekolog i położna – przybliża szczegóły koordynator akcji Katarzyna Obłoza.

W Międzyrzecu Podlaskim pacjentki badał dr Norbert Kubiszyn, ordynator oddziału ginekologicznego Szpitala Powiatowego, natomiast w Białej Podlaskiej dr Maciej Kisiel, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

9 maja w Międzyrzecu Podlaskim pojawiło się 60 pacjentek, podobna liczba pań skorzystała z badań w Białej Podlaskiej. W kolejnych dniach mobilny gabinet ginekologiczny odwiedza również Chełm, Krasnystaw, Nałęczów, Starachowice i Grodzisk Mazowiecki.

Trzy województwa, osiem lokalizacji. W Białej Podlaskiej otrzymaliśmy wsparcie miasta, które podjęło się patronatu. Nasza kampania organizowana jest już po raz szósty, byliśmy już we wszystkich województwach, w bardzo wielu miejscowościach. Łącznie przebadaliśmy prawie 1.600 kobiet, z czego 200 trafiło do szpitala, więc jest to też realny wpływ na życie i jakość zdrowia. Myślę, że te można uznać, że tym 200 osobom uratowaliśmy zdrowie. Dzięki temu, że zgłosiły się na takie badania profilaktyczne, trafiły w odpowiednim momencie na leczenie – podkreśla nasza rozmówczyni. – Odwiedzają nas pacjentki w bardzo różnym wieku i to bardzo cieszy. Widzimy młode mamy w wieku 20+ – 30, ale też kobiety w wieku dojrzałym, jak i seniorki. Jesteśmy otwarci, zapraszamy panie w każdym wieku, bo tak naprawdę w każdym wieku jest dobry czas, by się badać i wykonywać to regularnie.

W tym roku odbyło się również badanie dla mężczyzn i pytaliśmy, jak czują się rozmawiając o zdrowiu intymnym ze swoimi mamami, partnerkami, siostrami czy córkami. – Jest to temat, który wymaga dopracowania i poprawy. W szkole nas tego nie uczą, życie uczy i specjaliści. Trzeba być odważnym, rozmawiać, budować empatię między sobą, w rodzinie, wśród swoich bliskich, nie bać się podejmować tego tematu zdrowia intymnego, traktować go tak samo, jak rozmowy o wizycie u dentysty czy lekarza pierwszego kontaktu – podsumowuje Katarzyna Obłoza.

Materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
Zdjęcia: Mariusz Maksymiuk