„Ocalić od zapomnienia” – rozstrzygnięcie konkursu

31 maja 2021 r. odbyło się rozstrzygnięcie XVII edycji konkursu powiatowego o tematyce regionalnej z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, którego adresatami były biblioteki publiczne powiatu bialskiego.
Konkurs, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, objęty był patronatem Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka.

Hasło bieżącej edycji brzmiało „Moja miejscowość w pamięci mieszkańców”, a zadanie konkursowe polegało na stworzeniu pracy opisującej dawny wygląd zabudowy, ogrodzeń, dróg, elementów krajobrazu itp. danej miejscowości lub jednego, ważnego bądź charakterystycznego dla tej miejscowości obiektu lub obiektów. Opisy powinny dokumentować zmiany w architekturze miejscowości na przestrzeni lat. Punktowany był też materiał graficzny.

Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej i Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, oceniło 6 prac, biorąc pod uwagę zgodność pracy z założeniami konkursu, bogactwo i różnorodność opisów i materiału graficznego, zakres współpracy ze środowiskiem w gromadzeniu materiałów, estetykę wykonania i pomysł na pracę, i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim za pracę „Gdzie ty jesteś chatko mała…”
II miejsce ex aequo:
Gminna Biblioteka Publiczna im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie za pracę o miejscowości Zakalinki,
Gminna Biblioteka Publiczna w Rossoszu za pracę przestawiającą dawniej funkcjonujące w miejscowości obiekty: kółko rolnicze, kwaszarnię i zlewnię mleka.
III miejsce: Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Romaszkach za pracę o Szkole Podstawowej w Romaszkach, historii kapliczki Matki Bożej Nieustającej Pomocy i budowie drogi.
Wyróżnienie: Gminna Biblioteka Publiczna w Drelowie za pracę „Mieszkańcy i budownictwo wsi Drelów w XX wieku”, za szczegółowy spis domostw wsi Drelów wraz z historią rodzin w nich zamieszkujących.

Wszystkie zgłoszone do konkursu prace są bezcennym materiałem dokumentującym historię lokalną i pozostaną do dyspozycji czytelników w ich bibliotekach.
Serdecznie dziękujemy Osobom, które zechciały podzielić się swoimi wspomnieniami, a także tym, którzy je spisali. Laureatkom składamy serdeczne gratulacje.

Scroll to Top