Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

W dniu 30 września odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którym kieruje starosta bialski Mariusz Filipiuk. Podczas spotkania powiatowy lekarz weterynarii Radomir Bańko przedstawił obecną sytuację ze zdejmowaniem świń z tzw. obszaru zapowietrzonego. W związku z tym postanowiono utworzyć dwa zespoły do usuwania trzody chlewnej z gospodarstw z tego terenu.

Wójt gminy Leśna Podlaska Paweł Kazimierski poinformował, że w niedzielę 2 października o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z rolnikami z gminy Leśna Podlaska w celu uzgodnienia zasad zdejmowania trzody chlewnej.

Na czwartek 6 października zaplanowana jest wizyta grupy rolników z powiatu bialskiego wraz z marszałkiem województwa lubelskiego Sławomirem Sosnowskim, starostą bialskim Mariuszem Filipiukiem i wójtem gminy Leśna Podlaska Pawłem Kazimierskim w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem spotkania jest ustalenie warunków skupu trzody chlewnej z obszarów zagrożonych.

Mirosław Byra