Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

W związku z wystąpieniem czwartego potwierdzonego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Droblinie odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Miało ono miejsce w gabinecie starosty bialskiego 27 września.

Na spotkaniu ustalono, że powstaną kolejne trzy posterunki kontroli i dezynfekcji pojazdów obsługiwane przez ochotniczą straż pożarną – w kierunku na: Kornicę (powiat łosicki), Konstantynów oraz Nosów. Natomiast, jeśli nie powstaną nowe ogniska ASF w gminie Janów Podlaski i Konstantynów za zgodą powiatowego lekarza weterynarii 7 października zostaną zlikwidowane posterunki w Konstantynowie i Starym Pawłowie (gm. Janów Podlaski). Powiatowy lekarz weterynarii przekazał informacje, że ok. 1 października mają być dostarczone do powiatu bialskiego od 4 – 5 kontenery – chłodnie na przechowywanie dziczyzny. W tym tygodniu zostaną przekazane na skup 1000 sztuk trzody chlewnej, a w przyszłym tygodniu 1600.

Ważnym problemem w obecnej sytuacji jest przerost masy tuczników ze strefy niebieskiej i ich utrzymanie. Na dziś potrzeba zdjąć od 8000 do 9000 sztuk świń. Prowadzone są negocjacje z zakładami mięsnymi, by tą sytuację rozwiązać.

Scroll to Top