Profilaktyka raka szyjki macicy – Środa z Profilaktyką.

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. W Polsce notowany jest jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć 5-letnich, będący miarą wyleczalności tego raka. Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych. Dlatego tak ważna jest cytologia.

To badanie ratuje życie

Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Regularne badania cytologiczne umożliwiają wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych, a skuteczne metody leczenia raka szyjki macicy we wczesnym stadium umożliwiają całkowite wyleczenie. Niestety, nadal wiele kobiet umiera. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie choroby.

Film

Badajmy się profilaktycznie

– To właśnie brak objawów przez długi czas jest główną przyczyną zbyt późnego wykrycia raka szyjki macicy, a tym samym złego rokowania. Podkreślam, że rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny z bardzo wysoką skutecznością, dlatego badanie powinno być wykonywane regularnie. Trwa zaledwie kilka minut, a może uratować nam życie – zaznacza w najnowszym Poradniku Pacjenta prof. Grażyna Iwanowicz-Palus, położna, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i pielęgniarstwa rodzinnego oraz w dziedzinie zdrowia publicznego.

Kto i gdzie realizuje program?

programie profilaktyki raka szyjki macicy zostały wprowadzone nowe kategorie wiekowe, aby jeszcze więcej kobiet mogło skorzystać z badań przesiewowych. Na bezpłatne badania cytologiczne zapraszamy Panie w wieku 25-64 lata. Można wykonać je w każdej poradni położniczo-ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ oraz wybranych poradniach POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ.

Dane NFZ o raku szyjki macicy

Każdego roku diagnozę – rak szyjki macicy słyszy prawie 3 tys. Polek. Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii i Centrum e-Zdrowia przygotował raport z monitorowania nowotworów szyjki macicy.

Dane NFZ nie pozostawiają złudzeń: profilaktyka raka szyjki macicy zwiększa szansę pacjentek na dłuższe życie! Raport został przygotowany w formie interaktywnych wizualizacji, które dają możliwość filtrowania danych.

SPRAWDŹ: Znacznie więcej danych znajdziesz w portalu NFZ – Zdrowe Dane

Informacja: NFZ

Scroll to Top