Rodzinne dbanie o zdrowie – Kobiety – Środa z Profilaktyką w OW NFZ.

Tematem przewodnim Środy z Profilaktyką – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia w maju jest zdrowie rodziny. Nasze codzienne zachowania mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób. Będziemy o tym informować, polecać skuteczne rozwiązania i przypominać zalecenia ekspertów. Zdrowa rodzina to szczęśliwa rodzina.

Profilaktyka jest kobietą

8 maja obchodzimy światowy dzień walki z rakiem jajnika. Dlatego pierwszą środę w tym miesiącu dedykujemy profilaktyce zdrowia kobiet. W Polsce według Krajowego Rejestru Nowotworów rak jajnika jest piątym co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Dotyka kobiety w każdym wieku, ale najwięcej zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 40 do 70 roku życia. W przypadku tego nowotworu brak jest charakterystycznych objawów, co powoduje późne jego rozpoznanie.

  • Jak powstaje rak jajnika?
  • Kto w szczególności powinien być objęty diagnostyką?
  • Na co powinno się zwrócić uwagę?

Na pytania w materiale filmowym na kanale Akademia NFZ odpowiada dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, ginekologii i położnictwa, Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje!

Choroba nowotworowa na wczesnym etapie rozwoju jest u większości chorych w 100% wyleczalna. Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie! W trosce o zdrowie, zachęcamy wszystkie Panie do korzystania z programów profilaktycznych. W kalendarzu badań podpowiadamy, które badania odpowiednio do wieku warto wykonać i do jakiego lekarza się udać. Szczegółowe informacje o bezpłatnych programach wraz z wykazem placówek dostępne są na stronie Funduszu

Programy Profilaktyczne NFZ


Każda kobieta po 25. urodzinach powinna regularnie robić cytologię.

Z naszego Poradnika Pacjenta dowiesz się, na czym polega badanie cytologiczne i jak się do niego przygotować.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Poradnik Pacjenta: Jak się chronić przed rakiem szyjki macicy?


Wiosna „Ze Zdrowiem”

Najnowszy 11 numer magazynu Ze Zdrowiem dedykujemy zdrowiu kobiety – od dojrzewania i pierwszej wizyty u ginekologa po przekwitanie. Przypominamy w jaki sposób można troszczyć się o zdrowie na różnych etapach życia, gdy zmieniają się wymagania, a organizm ma inne potrzeby. Polecamy magazyn także uwadze panów. Czasami prosta zachęta do badań może uratować zdrowie i życie.

Magazyn „Ze zdrowiem” – nr 11

Przed nami majowe święta – Dzień Mamy, Dzień Rodziny i także Dzień Dziecka.

Zadbajcie o siebie i najbliższych, aby cieszyć się zdrowiem.

Więcej dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Rodzinne dbanie o zdrowie – Kobiety — MATERIAŁY EDUKACYJNE

Informacja: NFZ

Scroll to Top