Rodzinne dbanie o zdrowie – Międzynarodowy Dzień Rodziny – Środa z Profilaktyką w OW NFZ.

15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodziny. W tym dniu Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza na „Środę z Profilaktyką” poświęconą zdrowiu rodziny. To jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Pierwsze kroki do dbania o zdrowie rodziny to odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i badania profilaktyczne.

Świadomość Polaków na temat odpowiedniego stylu życia i profilaktyki stale rośnie, niestety nie idzie w parze z działaniami na rzecz własnego zdrowia. Zazwyczaj reagujemy dopiero, gdy pojawiają się objawy choroby, a czasami i to nie wpływa na zmianę złych nawyków i zachowań.

Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje!

Choroba nowotworowa na wczesnym etapie rozwoju jest u większości chorych w 100% wyleczalna. Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie!

W trosce o zdrowie, zachęcamy do korzystania z programów profilaktycznych. W kalendarzu badań podpowiadamy, które badania odpowiednio do wieku warto wykonać i do jakiego lekarza się udać.

Szczegółowe informacje o bezpłatnych programach wraz z wykazem placówek dostępne są na stronie Funduszu

Programy Profilaktyczne NFZ

Zaszczep się na zdrowie

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie szczepień u dzieci i młodzieży do 19 roku życia według kalendarza szczepień. Sprawdź, jak zadbać o Twoje dziecko.

Więcej informacji w artykule na stronie Pacjent.gov.pl

Jedna decyzja, zdrowa przyszłość

Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami nowotworowymi wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, w tym raka szyjki macicy, raka pochwy, raka odbytu, raka prącia.

O tym, dlaczego powinniśmy zaszczepić dzieci przeciw HPV rozmawiamy z lekarzem pediatrą Marzeną Bozio w naszym Poradniku Pacjenta

PORADNIK PACJENTA: Szczepienie przeciw HPV uchroni Twoje dziecko przed rakiem.

Zakażenia HPV dotyczą obu płci

Ludzki wirus brodawczaka, przenoszony jest przez kontakty seksualne, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Dlaczego dorośli potrzebują szczepień?

Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. Szczepienia ratują życie i chronią nas przed zachorowaniem na choroby zakaźne, a także przed ich ciężkimi powikłaniami. Z Przewodnika po szczepieniach dorosłych dowiesz się m.in., które szczepionki można podawać dorosłym i którym chorobom zapobiegają.

Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką?

Większość ciężkich zachorowań, hospitalizacji, przypadków niepełnosprawności i zgonów z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać szczepieniami, występuje u dorosłych. Szczepionki chronią m.in. przed hospitalizacją z powodu Covid-19, powikłaniami z powodu półpaśca, zawałem serca z powodu grypy, czy hospitalizacją z powodu pneumokokowego zapalenia płuc.

Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić? O tym dowiesz się z poradnika Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?

Wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne są też w serwisie

Szczepienia.info

Czym skorupka za młodu…

W profilaktyce kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie!

Portal Diety NFZ jest miejscem, dzięki któremu zmienimy nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze. Z jego pomocą można wspólnie przygotować zdrowe posiłki, które będą smakowały całej rodzinie.

Obecnie na portalu Diety NFZ jest zarejestrowanych 900 tys. użytkowników. Największym zainteresowaniem cieszy się plan żywieniowy DASH Nadwaga i Otyłość.

Bardzo popularnym staje się także rodzinny plan żywieniowy DASH Rodzina przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat. Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia sprawią, że nawet młodzi wymagający smakosze odkryją wiele nowych smaków.

Aby korzystać z portalu wystarczy założyć bezpłatne konto. Po zalogowaniu każdy użytkownik korzysta z menu przygotowanego na 28 dni.

Przejdź do portalu Diety NFZ

Przed nami inne rodzinne święta – Dzień Mamy oraz Dzień Dziecka.

Zadbajcie o siebie i najbliższych, aby cieszyć się zdrowiem.

Więcej dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Rodzinne dbanie o zdrowie – Międzynarodowy Dzień Rodziny — MATERIAŁY EDUKACYJNE

Informacja: NFZ

Scroll to Top