Spływ Kajakowy Śladami Tadeusza Kościuszki

3 października br. rzeką Bug zorganizowany został „Spływ Kajakowy Szlakiem Kościuszkowskim Sławatycze – Kodeń” , który w założeniu miał przypomnieć o historycznym wydarzeniu związanym z Tadeuszem Kościuszko. Honorowym patronatem wydarzenie objęli Starosta Bialski Pan Mariusz Filipiuk oraz Wójt Gminy Sławatycze Pan Arkadiusz Misztal. Chcieliśmy wspólnie z firmą Aktywny Wypoczynek Marek Pomietło – prowadzącą wypożyczalnię kajaków nad Bugiem rozpocząć cykliczną imprezę, która będzie wspominała historię wyprawy naszego generała do USA. Różne źródła podają, że wyprawa rozpoczęła się w Kuzawce, a pieniądze na nią w kwocie 500 dukatów Kościuszko pożyczył w karczmie w Sławatyczach. Te nadbużańskie wioski na dzisiejszej granicy Polski i Białorusi w 1776 roku zostały historycznymi świadkami olbrzymiego wydarzenia.

Punktualnie o godz. 11.00 przy pięknej słonecznej pogodzie  grupa zapalonych  kajakarzy miłośników aktywnego wypoczynku wypłynęła na fantastyczną przygodę wielokulturowym odcinkiem granicznego Bugu Sławatycze – Kodeń poznawać nadbużańską przepiękną dziką przyrodą. Uczestnicy płynąc zachwycali się zdrowym powietrzem, mnóstwem zieleni, magią nadbużańskiego krajobrazu, ciszą, bliskością kontaktu z naturą oraz oddaleniem od miejskiego zgiełku. Po ponad 4 godzinach pobytu na wodzie; organizatorzy na zakończenie imprezy kajakowej przygotowali uczestnikom spływu integracyjne ognisko z tradycyjnymi kiełbaskami oraz nadbużańskimi frykasami przy altanie nad Bugiem. Uczestnicy choć zmęczeni, wydawali się być zadowoleni i usatysfakcjonowani wspólną zabawą.  Komandorem spływu był Marek Pomietło prowadzący firmę Aktywny Wypoczynek w Sławatyczach; nad bezpieczeństwem uczestników spływu czuwał ratownik instruktor kajakarstwa Artur Kadłubowski oprawę fotograficzno filmową prowadzili Mariusz Maksymiuk i Krzysztof Bielak.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom imprezy,  patronom – Staroście Bialskiemu Województwa Lubelskiego – Panu Mariuszowi Filipiukowi i Wójtowi Gminy Sławatycze – Panu Arkadiuszowi Misztalowi, za objęcie patronatem wydarzenia oraz za to, że mogliśmy pomimo pandemii zorganizować fajne kajakowe wydarzenie. Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego i Gminy Sławatycze.

Patronat medialny i prasowy sprawowały: Słowo Podlasia, Gościniec Bialski, Radio Biper, Podlasie24, Katolickie Radio Podlasie, Biała News.

Zapraszamy na kolejną edycję za rok. W przyszłym roku obchodzić będziemy 275 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki a, spływ jego śladami planujemy zorganizować 5 lipca – w dniu, w którym USA świętują Dzień Niepodległości. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną przeżyć swoją kajakową przygodę, w miejscach, w których bywał nasz wspaniały patriota. Kto wie jak potoczyłaby się wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych w Ameryce, gdyby nie sam późniejszy generał brygady Armii Kontynentalnej Tadeusz Kościuszko?

materiał: GOK Sławatycze

foto: Krzysztof Bielak

Scroll to Top