Spotkanie w sprawie ASF z Marszałkiem Województwa Lubelskiego i przedstawicielami zakładów branży przetwórstwa mięsnego oraz rolnikami

W związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń i wprowadzeniem strefy zagrożenia, którą objęty jest m.in. cały powiat bialski, dnia 8 września br. w gabinecie starosty bialskiego Mariusza Filipiuka odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz przedstawiciele  zakładów  branży przetwórstwa mięsnego oraz przedstawiciele rolników. Starosta Mariusz Filipiuk w trosce o trudną sytuację z jaką borykają się nasi rolnicy i przetwórcy branży mięsnej zdecydował o podjęciu bardziej radykalnych działań w celu uzyskania pomocy.  Stwierdził, że nie możemy czekać, aż sytuacja sama się rozwiąże musimy wypracować własne stanowisko. Z rozmów wynikało, że w obecnej sytuacji problem tkwi w przerobie mięsa i jego sprzedaży. Brak odpowiednich technologii, linii produkcyjnych, a przede wszystkim środków finansowych to uniemożliwia. Pan Marszałek  Sosnowski  zadeklarował pomoc  i wsparcie. Stwierdził, że należy zachować jak największe środki ostrożności w obszarach zagrożonych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. W przypadku takiego zagrożenia należałoby wprowadzić  odpowiednie instrumenty prawne, które mamy, a na przyszłość należy wypracować nowe, aby użyć ich w sytuacjach tak  krytycznych jak obecna.  Podczas spotkania wytypowano dwa zakłady funkcjonujące w strefie zagrożenia, które zgodnie z obowiązującymi procedurami mogą zajmować się skupem, ubojem i przetwarzaniem tuczników z terenów zagrożonych ASF. Taka sytuacja uchroniłaby hodowców przed  likwidacją hodowli  i bankructwem. Na koniec spotkania zostało wypracowane stanowisko, zgodnie z którym przygotowano  pismo do Ministra  Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela z prośbą o wskazanie zakładu zajmującego się ubojem i przetwórstwem tuczników z terenów zagrożonych.

Pismo w załączeniu

Kolejne pismo Marszałka Województwa Lubelskiego do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi