spotkanie z rolnikami

W sali konferencyjnej przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie w sprawie trudnej sytuacji na rynku owoców i warzyw. Na zaproszenie starosty Tadeusza Łazowskiego przybyło na nie ponad pięćdziesięciu rolników z terenu powiatu bialskiego oraz wójtowie i radni powiatowi.

Zaproszenie przyjął także  Andrzej Romańczuk dyrektor Oddziału Terenowego  Agencji Rynku Rolnego w Lublinie, który przedstawił zgromadzonym aktualną sytuację na rynku owoców i warzyw, a także mówił o możliwych formach wsparcia. Omówił projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia w sektorze owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Federację Rosyjską, jak również związane z tym procedury krajowe. Informował, że Agencja Rynku Rolnego jest otwarta na pomoc rolnikom i jego obecność świadczy o tej gotowości. O swoim zatroskaniu sprawami rolników mówił także Tadeusz Łazowski, a zorganizowane spotkanie z nimi i obecność na wcześniejszych protestach wskazuje, że mimo niewielkiego wpływu na unijne i państwowe dyrektywy leży mu na sercu dobro mieszkańców.

Na sugestię zgromadzonych starosta bialski zobowiązał się, że zaprosi ministra Marka Sawickiego na spotkanie z rolnikami. Ma ono dotyczyć nie tylko kwestii środków wsparcia w sektorze owoców i warzyw dla rolników poszkodowanych  embargiem rosyjskim, ale także wcześniejszych obietnic ministra odnośnie dofinansowania strat producentów owoców miękkich.

Spotkanie w dniu 27 sierpnia było zainicjowane przez producentów a organizatorem jego było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

 

Scroll to Top