STANOWISKO EPISKOPATU POLSKI W KWESTII SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w kwestii szczepień przeciw Covid-19 w dniu 8 lipca br. oświadczył, że szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że szczepienie powinno być dobrowolne, ale jednocześnie „Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się”.

Abp Gądecki przywołał przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów.

Przewodniczący Episkopatu zauważył również, że szczepienia nie powinny prowadzić do zaniedbania innych elementów ważnych dla ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-COV-2 oraz leczenia choroby COVID-19, czyli „dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, dostępności do świadczeń ochrony zdrowia, w tym do skutecznej farmakoterapii, a także rozwijania badań podstawowych i klinicznych ukierunkowanych na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie”.

Wyrażamy przekonanie, że zaangażowanie również duchowieństwa w działania mające na celu popularyzację szczepień celem zwiększenia poziomu wyszczepienia mieszkańców naszego powiatu pomoże w walce z epidemią spowodowaną wirusem SARS-CoV-2 i zapewni powodzenie Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid 19.

Pełny tekst oświadczenia:

https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu…/

Materiał: Oficjalny profil na Facebook Konferencji Episkopatu Polski, Wydział Spraw Społecznych

Scroll to Top