Starosta bialski z wizytą w Radiu Podlasie

Starosta bialski Mariusz Filipiuk był dziś gościem porannej audycji Marcina Jabłkowskiego „O Tym Się Mówi” na antenie Radia Podlasie. Rozmowę zdominował temat szalejącego w powiecie bialskim wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Starosta mówił o tym, jak trudna jest obecna sytuacja rolników w naszym regionie i podkreślił, że choroba może odbić się nie tylko na producentach trzody chlewnej, ale i zbóż. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że zebrane podczas zbliżających się żniw ziarna i słoma do czasu przebadania pod kątem ewentualnych zarazków pochodzenia odzwierzęcego mają być przechowywane w zamknięciu. Zboża przez okres co najmniej 30 dni, słoma i zielonka – 90 dni.

Temat ASF dotyczy również myśliwych i kół łowieckich, które nie wypełniają zaplanowanych odstrzałów sanitarnych. Ostatnie rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii w Białej Podlaskiej z 21 lipca nakłada na koła łowieckie obowiązek przeprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików do końca bieżącego roku. Powiatowy lekarz weterynarii wszczął postępowania wyjaśniające wobec pięciu kół, których skutkiem może być również wypowiedzenie umów dzierżawy kolejnych obwodów łowieckich przez powiat.