Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Międzyrzecu Podlaskim

 

            „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to bieg, którego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym roku, w niedzielę 4 marca w Międzyrzecu Podlaskim z inicjatywy Janusza Skólimowskiego Wicestarosty Powiatu w Białej Podlaskiej zorganizowany został uliczny bieg honorowy na dystansie 1963 m, który upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego o pseudonimie „Lalek”. Start Biegu rozpoczął się o godz.12:20 spod muralu przy ul. Kościelnej 29 – upamiętniającego dwóch żołnierzy AK-WiN: por. Franciszka Michaluka ps. Polny z Tłuśćca oraz por. Stanisława Miszczuka ps. Kłos z Rogozneczki.

Przy niesprzyjających warunkach pogodowych: mróz i przenikliwy wiatr, w biegu wystartowało 98 uczestników. Rozpiętość wieku biegaczy była duża. Uczestnicy to: dzieci, młodzież i dorośli ( nawet trzypokoleniowe rodziny). Biegacze na mecie otrzymywali pamiątkowy medal i zaproszenie na gorącą grochówkę.

Biegowi towarzyszyła Akcja „Namioty Wyklętych”. Zgromadzeni w Zespole Szkół Technicznych w Międzyrzecu Podlaskim w jej ramach przed startem biegu obejrzeli krótką etiudę filmową przekazaną przez Instytut Pamięci Narodowej o Żołnierzach Wyklętych oraz mogli zapoznać się z wystawą biogramów przygotowaną przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji oraz nauczycielom z Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim za pomoc w wydawaniu pakietów startowych oraz organizacji biegu. Szczególne podziękowania składamy na ręce służb porządkowych, tj.: Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim, Straży Miejskiej i Policji w Międzyrzecu Podlaskim.

Zapraszamy do obejrzenia

 

Scroll to Top