Uroczysta intronizacja w Białej Podlaskiej

W niedzielę 3 kwietnia w kościele Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbyła się niecodzienna uroczystość- intronizacja na króla kurkowego.
Pierwszym w dziejach powiatu bialskiego królem kurkowym został dr Szczepan Kalinowski -historyk i znany regionalista.

„Niegdyś króla kurkowego wyłaniano podczas turnieju strzeleckiego, dziś zwyczaj ten zastąpiliśmy działalnością patriotyczną – informuje Lech Prawdzic Orliński- hetman bractwa.
Szczepan Kalinowski zawsze aktywnie uczestniczył w naszych akcjach patriotycznych. Wspólnie przygotowywaliśmy uroczystości sadzenia „Dębów Katyńskich”, inscenizację bitwy pod Terespolem oraz wiele innych uroczystości”.
Władze powiatu bialskiego podczas tej historycznej uroczystości reprezentowali: Tadeusz Łazowski – starosta bialski oraz Przemysław Litwiniuk – przewodniczący Rady Powiatu.
Kresowe Bractwo Kurkowe im Orła Białego w Terespolu zrzesza 22 osoby. Posiada też kilkudziesięciu sympatyków.