UWAGA ROLNICY!

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wszelkie środki transportu oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami). Choroba obecnie występuje na terenie Federacji Rosyjskiej, Ukrainie i Białorusi. Wirus cechuje wysoka zaraźliwość, nie ma efektywnych sposobów leczenia, brak szczepionek prewencyjnych dających uodpornienie na zachorowanie, śmiertelność wynosi 100% wśród chorych zwierząt. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Charakterystycznymi objawami dla ASF są:
– liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików);
– sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne , lecz liczne wybroczyny w skórze;
– duszność, pienisty wypływ z nosa;
– wypływ z worka spojówkowego;
– biegunka, często z domieszką krwi, wymioty;
– niedowład zadu;
– objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych;
– ronienia.
W związku z zaistniałym zagrożeniem Wojewoda Lubelski w dniu 7 sierpnia 2013r wydał stosowne rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Białorusi i możliwości jego przeniesienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Białej Podlaskiej

 

Scroll to Top