V Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego

W dniu 7 marca 2014 r. w sali przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej odbył się już po raz piąty Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego.

Uczestniczyło w nim ok. 250 osób – aktywnych pań reprezentujących gminy i miasta powiatu bialskiego oraz Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. Wśród zaproszonych gości byli: Zbigniew Kot – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego, Marzenna Andrzejuk – członek Zarządu Powiatu Bialskiego, Agnieszka Jakoniuk – członek Zarządu Powiatu Bialskiego, Romuald Kulawiec – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Bialskiego, Jadwiga Romaniuk – kierownik Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Białej Podlaskiej, dr hab. prof. AWF Krystyna Górniak dziekan WWFiS w Białej Podlaskiej, Jolanta Wałach – p.o. dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, Krystyna Czyżewska – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kozuli, Halina Mincewicz – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej, Krystyna Beń – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej, Anna Czobodzińska-Przybysławska – dyrektor Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie, Ewa Tymoszuk – powiatowy rzecznik konsumentów, Anna Leszczyńska – dyrektor Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Janina Dziewulak – kierownik Inspektoratu ZUS w Białej Podlaskiej, Alicja Radzikowska – prezes Bialskiego Stowarzyszenia Kobiet, Ewa Kuczewska – Przewodnicząca Uniwersytet Trzeciego Wieku Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.
Uroczystość otworzył Tadeusz Łazowski – starosta bialski, który powitał obecne panie i przekazał im serdeczne życzenia w przeddzień Święta Kobiet. W dalszej części uczestnicy Sejmiku mogli posłuchać przygotowany na tą okoliczność występ artystyczny Zespołu „Śpiewam, bo lubię” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach pod kierunkiem Arkadiusza Saczuka. Zespół wykonał piosenki ludowe. Następnie wykład nt. „Higiena psychiczna człowieka” wygłosiła Jadwiga Patkowska – dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim. Pani Dyrektor mówiła jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, co robić żeby sobie radzić w codzienności. Po tym poważnym temacie przyszła kolej na trochę lżejsze odniesienie do sprawy kobiecej. Satyryk Leszek Sokołowski przedstawił monolog na temat „Do kobiet z humorem”.
Podczas przerwy obecni mogli posilić swoje ciało poczęstunkiem oraz ucieszyć się spotkaniem, obecnością i rozmową w miłej atmosferze. Zainteresowani mogli też zapoznać się z propozycją stoisk rękodzielniczych, kosmetycznych, gospodarstwa domowego i z biżuterią. A nawet zakupić drobny upominek. W tym roku wystawcy dopisali nad wyraz, a były to następujące instytucje, firmy i osoby: pracownie działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej oraz zdolni twórcy z gminy Janów Podlaski, Fundacja „Kreacja Magia Rąk”, Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim, Anna Galczak – dietetyk, Elżbieta Daniluk – kwiaty z rajstop, Teresa Antoniuk – wypiek artystyczny, Zepter, Thermomix, Tupperwer, AVON, Oriflame, Mary Kay, stoisko z biżuterią.
Po przerwie dr Beata Makaruk reprezentująca Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej Akademii Wychowania Fizycznego J. Piłsudskiego w Warszawie wygłosiła prelekcje „Kondycja fizyczna kobiet”.
Na koniec uczestnicy spotkania jeszcze raz mogli posłuchać Zespołu „Śpiewam, bo lubię” w repertuarze piosenek biesiadnych. Na koniec głos zabrał starosta bialski, który podsumował spotkanie i jeszcze raz życzył paniom wiele dobra z okazji ich święta.
Żal było się rozstawać, bo atmosfera jak zawsze była wspaniała. Ufamy jednak, że panie wyjechały pokrzepione na sercu, z nową zdobytą wiedzą i może z drobną zakupioną rzeczą dla siebie bądź najbliższych. Następny Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego już za rok.