VI Cross Maraton Jana Kulbaczyńskiego po ziemi piszczackiej i kodeńskiej

Za nami VI Cross Maraton Jana Kulbaczyńskiego po ziemi piszczackiej i kodeńskiej z Połosek do Elżbiecina przez Trojanów, Zahorów i Kodeń. Do mety dobiegło 60 zawodników i zawodniczek. Maraton wygrał niesamowity Paweł Pakuła z Wisznic z czasem 3 godziny 15 minut.
Na sportowe wydarzenie w zimowej scenerii zaprosili Wójt Gminy Piszczac Kamil Kożuchowski, Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć, Gminne Centrum Kultury i Sportu, Gmina Piszczac, Jan Kulbaczyński przy współudziale, Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Gminy Kodeń, OSP Piszczac, OSP Kodeń i Szkoły Podstawowej w Połoskach. W dniu 17 marca 2018 na „VI Cross Maraton Jana Kulbaczyńskiego po ziemi piszczackiej i kodeńskiej” zjechali się zawodnicy z całej Polski. Do biegu zapisali się też dwaj biegacze z Białorusi.

Cross Maraton Jana Kulbaczyńskiego jest jedynym maratonem w regionie wśród licznych organizowanych biegów długodystansowych. W tym roku trasa 42 km i 195 metrów wiodła po drogach polnych i leśnych powiatu bialskiego w granicach gmin Piszczac oraz Kodeń. Ponadto zawodnicy przebiegli około 2 km ulicami Kodnia zakręcając obok Bazyliki Św. Anny do Elżbiecina i z powrotem przez Zahorów, Trojanów do Połosek gdzie przy szkole podstawowej znajdowała się meta. Zarówno w Połoskach, w Trojanowie, Kodniu i Elżbiecinie witali zawodników kibice. Choć było ich niewielu – pogoda zrobiła swoje i tutaj – to jednak widać było, że maraton stał się już sportowym wydarzeniem które warto śledzić. W kilku miejscach na trasie ustanowione zostały punkty z gorącą herbatą. W Kodniu biegaczy witał okolicznościowy transparent. Przez cały bieg kibicowali biegaczom i startującym w Półmaratonie Nordic Walking wójt Jerzy Troć i przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński.

Swoje zrobił niezmordowany Łukasz Węda, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu. Zagrał poniekąd dwie role: organizatora jak i zawodnika, wystartował bowiem w maratonie. Ukończył go pomimo ogromnych trudności i dzięki ogromnemu poświęceniu – był drugi w klasyfikacji Mieszkańców Powiatu Bialskiego. Gratulujemy!!

Pomysłodawcą rywalizacji na królewskim dystansie jest Jan Kulbaczyński z Kodnia. Który również wziął udział w biegu, to jego 176 maraton. W planach ma do 2020 roku przebiegnięcie kilkudziesięciu kolejnych. Tak aby za dwa lata, zorganizować w Kodniu dwusetny maraton koronujący własne dokonania ale i integrujący przyjaciół, zawodników, biegaczy i zapaleńców biegów dystansowych. Rywalizacji na królewskim dystansie towarzyszył I Półmaraton Nordic Walking.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę i posiłek po biegu. Dla tych z najdalszych stron Polski zorganizowano nocleg w Szkole w Połoskach. Dla najlepszych maratończyków w klasyfikacji ogólnej w podziale na kobiety i mężczyzn oraz w kategoriach wręczono puchary i nagrody. Każdy kto ukończył bieg otrzymał też pamiątkowy medal.

Mariusz Maksymiuk

Wyniki:

I PÓŁMARATON NORDIC WALKING nagradzana szóstka

1. Dariusz Borkowski Siedlce 2:35:09
  2. Mirosław Laskowski Komarówka Podlaska 2:40:04
  3. Dariusz   Mackiewicz Kodeń 2:47:53
  4. Marta Mandziuk TKKF Krzna Biała Podlaska 3:01:57
  5. Jolanta Us Biała Podlaska 3:01:58
  6. Leszek Borkowski Grabianów Nowi Siedlce 3:01:01

VI Cross Maraton Jana Kulbaczyńskiego po ziemi piszczackiej
i kodeńskiej 17.03.2018r.
Kat Open nagradzane szóstki mężczyzn i kobiet