VII Regionalny Przegląd Chórów i Zespołów Wokalnych „Jak Paciorki Różańca” w Sławatyczach

Przy pięknej pogodzie 20 października przyjechali do Sławatycz chórzyści na VII Regionalny Przegląd Chórów i Zespołów Wokalnych „Jak Paciorki Różańca”, by głosami połączonymi w harmonię śpiewać pieśni ku czci M. B. Różańcowej. Sławatycka świątynia w 2019 roku obchodzi setną rocznicę konsekracji.

Pierwsza zaprezentowała się Schola „Nadbużańskie Słowiki” ze Sławatycz. Dynamicznie, z pełną koncentracją wykonała „Dzięki Ci Maryjo”, „Matko życia” i „Błogosław duszo moja Pana”. Grupę w nowym składzie prowadzi Elżbieta Gruszkowska.

Kolejnymi wykonawcami była Schola Parafii Narodzenia NMP w Motwicy prowadzona przez Monikę Chudzik. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały: „Cały jestem Twój Maryjo”, „Alleluja miłość Twa”, „Magnificat” (canon Taize).

Po prezentacjach grup wokalnych rozpoczęły się występy chórów. Jako pierwszy zaprezentował się znany od 11 lat chór męski „AVE” ze Sławatycz na czele z dyrygentem Ludwikiem Sławińskim w utworach: „Różańcowa Pani nieba ziemi”, „Jedyna i władna” i „Dnia każdego”. Za występ chórzyści otrzymali długie i głośne oklaski.

Chór „CORDE CHRISTI” z Zarzecza Łukowskiego pod dyrekcją Anny Lichawskiej zaśpiewał: „Ave Maria” Ginlio Cacciniego, „ Matko miłości”- Giuseppe De Marzi i „Totus Tuus” – Marco Frisina. Słuchaczy zachwyciło piękne śpiewanie trudnych utworów.

Z dalekiego Łukowa przyjechał trzygłosowy Chór „AVE CRUX” pod dyrekcja Jana Rzewuskiego. Czyste tony w pieśniach „Matko nasza dzieci Twoje”, „Matko Boża z Betlejem”, Ave Maria” – Remino Reala podobały się wszystkim.

Swoją obecnością przegląd zaszczycił Chór Ziemi Chełmskiej „HEJNAŁ” im. Mieczysława Niedźwieckiego. Znany i ceniony chór pod dyrekcją Danuty Bałki-Kozłowskiej zaprezentował publiczności „O Maryjo kwiecie biały”, „Ora pro nobis” – R. Papperta, „O Matko miłościwa” – Sykulskiego.

Silne wzruszenia i emocje artystyczne to prezent od chóru „W Dubicy”. Śpiewają w nim przeważnie mieszkańcy gminy Wisznice. Piotr Korniecki dyrygował wykonanie: „Matko Najświętsza” oprac. H.M. Górecko, „Pozdrowienie Maryi” – J. Świder i „Ave Maria” – Javier Busto. Występy były nagradzane gromkimi oklaskami. Wisienkę na torcie położył artysta ustnej harmonijki Pan Wojtuś z Łukowa, który zagrał „Czarną Madonnę”. Prezentacje VII Regionalnego Przeglądu „Jak Paciorki Różańca” zakończył wspólny śpiew ok.170 osób pieśni „Zawitaj Królowo”.

Po zakończeniu prezentacji wójt gminy Sławatycze Arkadiusz Misztal podziękował występującym za bardzo wysoki poziom wykonania pieśni maryjnych, piękny emocjonalny przekaz głosów dzieci, młodzieży i dorosłych.

Grand Prix VII Przeglądu zdobył Chór Ziemi Chełmskiej „HEJNAŁ” z Chełma, natomiast Nagrodę Publiczności VII Przeglądu zdobyła Schola Parafialna z Motwicy. Wyróżnieni otrzymali w nagrodę puchary z rąk Arkadiusza Misztala i proboszcza parafii ks. Mirosława Krupskiego. Uczestniczące chóry i grupy wokalne otrzymały grawertony i upominki z podziękowaniem za trud, zaangażowanie i wrażenie artystyczne, które pozostawiły w Sławatyczach. Po występach wszyscy uczestnicy przeglądu udali się do miejscowego Zespołu Szkół na wspólny obiad przygotowany przez niezawodne panie z miejscowej kuchni i tradycyjnie już na lody ufundowane przez Magdalenę i Andrzeja Chyz. Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego, Gminy Sławatycze. Organizatorami przeglądu byli: Parafia p.w. MBR w Sławatyczach, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Sławatycze, Zespół Szkół i Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach.

tekst i foto: B. Szulej